Çocuk Eğitiminde Babanın Rolü

Bir çocuk için baba, sadece dış dünyanın bir görüntüsü değil, aynı zamanda güç sembolüdür. Sığınılacak bir kapı, dayanılacak bir dağ gibidir. En az anne kadar önemlidir. Özellikle de çocuk gelişiminde, karakter gelişiminin temelini atan bir ebeveyndir. Annenin çalışmadığı ailelerde, ailenin esenliğini ve huzurunu sağlayan, evde tüm ihtiyaçları karşılayan babadır. Bizim toplumumuzda da çok sık gördüğümüz bir tabloda baba, eve para getirme görevini üstlendiği için her sorumluluğu başarı ile tamamladığını düşünür. Bu durum aslında evrensel bir yanılsamadır.

Babanın otoritesinin egemen olduğu ailelerde ise her alanda bilgi sahibi olan babadır. Herhangi bir konuda ve herhangi bir zamanda sürekli yorum yapar ve karşılığında kabul görmek ister. Herkes babaya danışır ancak babanın kimseye danışması gerekmez. İstediği zaman bunu yapabilen tek aile üyesi babadır. Bir çocuğun gözünde bu kadar güçlü olan bir baba, hayranlık duyulan bir model olsa da zaman geçtikçe babayla çocuk arasındaki ilişki korkuya dayalı bir ilişki olmaya başlar ve bu durum hiç sağlıklı değildir.

Babasını güçlü gören, ona hayranlık duyan, babasından sevgi ve değer gören çocuk; babasını önemseyen, kendi davranışlarını kontrol etmek için babasının izinden gitmek isteyen, yanlış yapsa da babanın hem dik duruşuna hem de sevgi bağına güvenerek gizli işler yapmadan kendini açıklayabilir.

Hangi Baba Modeli Çocukta Nasıl Bir İz Bırakır?

Çocuk için güven kaynağı olan bir baba, güçlü ve sevgi dolu bir babadır.

Güçlü ama itici, sevgisini göstermeyen sert bir baba, çocuk için korku ve endişe kaynağıdır.

Çocuğun vicdanını etkili bir şekilde eğitebilen ve değer yargılarına göre yol gösterebilen bir baba olmak esastır.

Babası evde olduğunda, çocuk annesine yakalanacağından ve özgürlüğünün sınırlı olduğundan endişe duymamalıdır. Çocuk, anne ve babayı ayrı görmekten mutsuz olur. Babasıyla özdeşleşmek isterken onunla yüzleşmek zorundadır. Sert babaların çocukları onlardan kurtulmak, kendilerini ise korumak zorunda hissederler.

Çocuğunun bu hislerini bilen baba, onun bu tartışmalı durumdan kurtulmasına yardımcı olmalıdır.

İyi Bir Baba Nasıl Olunur?

İyi bir baba, çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılamada ona sevgi, merhamet ve ilgi gösterir. Duygularında dengeli ve istikrarlıdır. Annenin de en büyük destekçisidir.

Bu tür babalar çocuğuna zaman ayırır. Çocuğu ile iyi iletişim kurma, çocuğunu keşfetme, yeteneklerini keşfetme ve belli türdeki faaliyetlere yönlendirme çabalarını araştırmak ile meşgul olur. Boş zamanlarında çocuğuyla oyun oynar, ona kitap okur, belirli konuları sohbet ortamında konuşur ve seyahat programları yapar. Buradaki seyahat sadece yolculuk değildir. Küçük bir piknik planı bile ailenin bağlarını son derece güçlendirecektir.

İyi bir baba; çocuğa evde belirli haklar, özel sorumluluklar verir, ev hakkında alınan kararlarda çocuğundan da yardım alır ve onun fikirlerine de önem verir.

Çocuğunu mutlu eden bir baba, aslında kendisi de çocuğuyla olmaktan mutluluk duyar. Dr. Fitzhugh Dodson: “Hiç kimse iyi bir baba olarak dünyaya gelmemiştir. İyi bir baba olmak sabır, sevgi, araştırma ve bilgi ister. Çünkü baba olmak öğrenilebilen bir süreçtir.” der.

Çocuğunun gelişiminde aktif rol oynamak isteyen babanın, çocuk eğitiminde kendisini geliştirmesi gerekir. Çocuğu tanımalı ve neyi ne için yaptığını da çok iyi bilmelidir. Eski dönem çocuk yetiştirme metotlarını bir kenara bırakmalı ve gün geçtikçe kendisini de mutlu edecek bir bağ kurmayı ilk sırada istemelidir.

Bugün babalar, birçok toplumda çocuk bakımı ve eğitiminde anneler kadar başarılı oldukları kanıtlamışlardır. Bu nedenle, babalar varlıklarını ve faaliyetlerini çocuklarının doğumundan itibaren gösterebilmelidir.

Bir çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olması için hem anneye hem de babaya ihtiyacı olduğunu bilmek önemlidir. Her birinin, cinsiyetine bağlı olarak yerine getirmesi gereken görevleri farklıdır. Bu nedenle anne ve baba ebeveyn olarak sadece bedenen değil, ruhen de var olmalıdır.

Babalara, okumaları için tavsiye edebileceğim bir kitap listesi de sunarak bugünkü yazımı da sonlandırayım.

Babalar İçin Kitap Tavsiyeleri:

  1. Geliştiren Anne Baba – Doğan Cüceloğlu
  2. Koşulsuz Ebeveynlik – Alfie Kohn
  3. Başarıya Götüren Aile – Doğan Cüceloğlu
  4. Çocuğunuza Kulak Verin – AlethaJ. Solter
  5. Yeni Kuşak Anne-Babalar ve Çocukları – Haluk Yavuzer
  6. Anne-Baba ve Çocuk – Haluk Yavuzer
  7. Çocuk Eğitiminde İdeal Anne Baba – Mehmet Teber
  8. Çocuk ve Ergen Eğitiminde Anne Baba Tutumları – Haluk Yavuzer
  9. Cezasız Eğitim 1 ve 2 – Adem Güneş
  10. Çocuk Psikiyatrisi – Mücahit Öztürk

Rümeysa Demirörs’e Soru Sormak İçin  ➡  Tıkla