Çocuğun Yemek Yeme Alışkanlığı Kazanması İçin 10 Kural

2 yaşındaki bir çocuğun kendi kendine yemek yeme alışkanlığını kazanması için yaklaşık 1,5 yaşından itibaren ufak alıştırmalar yaptırılmış olmalıdır. Çocuk 3 yaşına geldiğinde artık kendi yemeğini rahatlıkla yiyebilir.

Çocuğa yemek yeme alışkanlığının kazandırılması sırasında anne babanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır:


1.Yemek yeme, çocukla ebeveyn arasında kesinlikle bir baskı konusu olmamalıdır.


2.Sofra herkesin huzur içinde oturup keyifli şeylerin ailece paylaşıldığı bir ortam olmalıdır.


3.Sofrada tartışmalardan uzak durulmalıdır.


4.Çocuk, aile ile birlikte sofraya oturup aile bütünlüğünü ve huzurunu hissetmeli, tabağında onun için hazırlanan yiyeceklerden istediği kadar yemeli, kalkmak istediğinde kalkabilmelidir.


5.Çocuk, bağımsızlıkla ilgili ihtiyacının bir uzantısı olarak, yemek yerken kendi seçimlerini yapmak isteyebilir. Bununla ilgili olarak çocukla tartışmaya girilmemelidir. Örneğin, peynir yemek istemiyorsa yemeyebilir.


6.Çocuğun tercih edebileceği ama sağlıklı olmayan yiyecekler (içinde yapay renklendirici, kimyasallar ve katkı maddesi bulunan yiyecekler gibi) mümkün olduğunca evde bulundurulmamalıdır.


7.İyi beslenmeyi çekici hâle getirecek tedbirler alınmalıdır. Örneğin; peynir yemeyen bir çocuğa, içine peynir konulup yoğrulmuş patates topçukları, eğlenceli şekilde sunulabilir.


8.Çocuk, kendi kendine yemeye başladığında çevreyi ve kıyafetlerini çokça kirletebilir. Bu durum anlayış ve sabırla karşılanmalı, “yapamıyor” denilerek kendi kendine yemesi engellenmemelidir.


9.Anne baba ile çocuk arasında beslenme konusunda çatışma yaşanıyorsa, anne ve baba kendi beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Çünkü çocuklar pek çok şeyi olduğu gibi beslenme alışkanlıklarını da anne babalarını gözlemleyip onların yaptıklarını modelleyerek kazanmaktadırlar.


10.Birçok anne baba, çoğu zaman yeterince yediği halde çocuğunun az yediğini düşünür. Bu yanılgıya düşmekten kaçınılmalıdır. Çocuğa zorla “doymadı” düşüncesi ile sürekli ve ısrarla bir şeyler verilmemelidir.