No menu items!

Özgüveni Yüksek Bir Çocuk Yetiştirmek İçin 14 İpucu

Tavsiye Yazılar
Aile Danışmanı Hümeyra YILDIZ
1988 yılında Manisa/Soma’da doğdu. 2010 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Aile Danışmanlığı, kısa süreli çözüm odaklı yaklaşım eğitimi; 2014 yılında Cinsel Danışmanlık Eğitimi, 2015 yılında bilinçaltı analizi eğitimi, 2016 yılında oyun terapisi eğitimi, 2018 yılında çocuk testleri eğitimlerinin sertifikalarını aldı. Çocuk Gelişimi bölümünde halen eğitimi devam ediyor.

Çocukluk çağında yaşananların tüm hayata etki ettiği, herkesçe bilinen bir gerçektir. Psikologların, danışanlarında çocukluk çağına inmeleri sonucu birçok problemi sonuçlandırması da bundandır. Yaşanan iyi veya kötü tüm çocukluk anıları, çocuğun hayatının tümüne etki ettiği için, ailelere çocuk yetiştirirken bu konuda bir sorumluluk yüklüyor. Bu makaleyi yazmaktaki amacımız, asla göz korkutmak veya bir yük gibi hissettirmek değildir. Aileler, faydalı olacağını düşündüğü birçok şeyin aslında çocuk için hiç de doğru olmayan davranışlar olduğunu fark edemeyebiliyor. Hatta doğru olduğu düşüncesiyle sürekli bu davranışları sergileyebiliyor. Biz de bu farkındalığı sağlamak maksadıyla, çocuğu farklı ve olumlu yönde etkileyebilecek, özgüven aşılayabilecek davranışları maddeler halinde anlatmaya çalıştık.

1- Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Mutsuz ve kıskanç bir kişilik yetiştirmiş olursunuz.


2- Her dediğini hemen yapmayın. Yapılabilir veya yapılamaz olma sebebini çocuğunuzla paylaşın. Her istediği alınan çocuk mutsuzlaşır. Çünkü ulaşamadığı bir şey ve kuracağı bir hayal kalmamış olur.


3- Başkalarının yanında eleştirmeyin, topluluk içinde ceza vermeyin(kardeş, arkadaş, akraba bile olsa). Bu davranış, ilerde hakkını savunamayan bir kişiliğe sebep olur.


4- Çocuğa söylediklerini ebeveynlerin de yapması gerekir. Sadece sözde kalması hem etkili olmaz hem de ebeveynin sözünün değerini düşürür.


5- Çocuğa verilen sözler tutulmalı, yalan söylenmemeli.


6- Sorduğu tüm sorulara açıklayıcı ve anlaşılır cevaplar vermek, soruları geçiştirmemek gerekir.


7- Çocuğun eğitimi başkalarına havale edilmemeli, ona özel zaman ayrılarak onunla ilgilenilmeli.


8- Yapılan bir hatadan dolayı çocuktan özür dilemekten çekinilmemeli. Bu davranış çocukta değerli hissetme duygusunun gelişmesi için önemli.


9- Çocuğun gelişmesine izin verilmeli. Yaşına göre sorumluluklar verilmeli; odasını toplamak, giyinmek, kişisel bakımı, ayakkabı bağını bağlamak gibi…


10- Tartışma esnasında “sen de ona vur!” demeyin. Kavgayı iyi bir şeymiş gibi göstererek saldırgan bir kişilik yetiştirmiş olursunuz.


11- Çocuk yetiştirirken ‘mükemmeliyetçi‘ olmayın! Çocuk hata yaparak, deneyip yanılarak öğrenir.


12- Sanat ve sporu çocuğun hayatına sokun. Hayatta kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu sporla; kendi becerilerinin de olduğunu sanatla öğrenerek, özgüven sahibi bir çocuk olur.


13- Çocuğu deneyimlere yönlendirmeli. Belli bir yaşa gelen çocuklara “asansöre tek başına binmesini, ağaca çıkmasını, bakkaldan ekmek almasını, poşetleri taşımasını” söylemek gerekir.


14- Kendini aşırı beğenen bir kişi yetiştirmeyin. “En iyi sensin.” gibi mükemmel olduğunu söyleyerek çocuğunuzu narsist yapmayın.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler