Cehennemden Vize Almış Seri Katiller

Seri katilin tanımı; anormal kişisel bozukluklar sonucu, 30 günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde 3 veya daha fazla insanı öldüren kişidir. Bu yazımızda tarihin en ünlü seri katillerini ve işledikleri cinayetlerin içeriklerine değindik. Cinayetlerin ürpertici ve bir o kadar da korkunç olmalarını nasıl sağladılar? Hep birlikte bakalım. Keyifli okumalar…


Aileen Wuorno

Cehennemden Vize Almış Seri Katiller

Amerika’ nın ilk bayan seri katili olan Aileen 7 cinayet işlemiş ancak sadece 5 tanesinin cesedine ulaşılmıştır. Korkunç bir çocukluk dönemi geçiren Aileen’ in babası O daha doğmadan çocuk tacizinden yargılanırken intihar etmiş, annesi ise onu altı aylıkken terk etmiştir. 13 yaşında tecavüze uğramış ve gayri meşru bir çocuk dünyaya geitrdiği gerekçesiyle büyükannesi ile büyükbabası tarafından evden kovulmuştur. Yaşadıklarından ötürü insanlardan nefret etmiştir. İşlediği cinayetleri de bu şekilde açıklamaya çalışmıştır. 2002 yılından idam edilen Alieen, beyazperdede “Monster” adlı filme ilham kaynağı olmuştur.


Nikolai Dzhumagaliev

Nikolai Dzhumagaliev.

Kazakistanlı Nikolai Dzhumagaliev 1952 yılında doğmuştur. Metal takma dişinden dolayı lakabı ‘Metal Fang’ olan katil, hayat kadınlarından nefret eder. Onların şeytan ile işbirliği yaptıklarını düşünen Nikolai, şeytandan intikam almak için bu kadınlara tecavüz eder ve onları öldürüp parçalara ayırarak arkadaşlarına verdiği ziyafetlerde pişirerek yedirir. Evindeki incelemelerde baltalar ve cesetler bulunur ve Nikolai akıl hastanesine kapatılır. Buradan kaçan katil, 2 yıl sonunda yakalanır ve yakalandığı yerde hastaneye kapatılır. Öldürdüğü kadın sayısı 100’ den fazladır.


Andrei Chikatilo

Andrei Chikatilo.

Cinayetlerini huzur bulamak için yaptığını söyleyen Çikatilo 53 kesinleşmiş kurbanı var. Çikatilo, ilk cinayetini 1978 yılında işledi. Profesyonel bir katil olan Çikatilo ancak 12 yıl sonra yakalanabilmiş. Ruh hastası terimine tam anlamıyla uyan Çikatilo en yakınındakilerde dahi en ufak bir şüphe bırakmamıştır. Komşuları ve çevresi onu sevecen ve iyi bir aile babası olarak tanıdı.


Dr. Harold Shipman

Dr. Harold Shipman.

Toplumun her kesiminden bir katilin çıkabileceğine tam olarak uyan bir örnektir Harold Shipman. İngiltere’ de doktorluk yapan Shipman’ ın 1971-1998 yılları arasında yaklaşık 250 kişiyi öldürdüğü tahmin edilmektedir. Hastalarını yüksek dozda morfin ile öldüren Shipman için ilk şüpheler Pontefract’ta 137 şüpheli ölümün araştırılması ile başlamıştır. 1998’ deişlediği bir cinayette tutuklanan Shipman ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış ve 57 yaşında hücresinde intihar etmiştir.


Gary Ridgway

Gary Ridgway.

“Green River Katili” olarak bilinen Gary Ridgway Amerika’ nın en azılı katillerinden birisidir. Yedi kadının cinayeti ile ilgili göz altına alınmıştır. Yakalanabilmesi için düşüncelerini anlamak isteyen yetkililer, o sırada idam cezasını bekleyen ünlü seri kati Ted Bundy’ den yardım almıştır. 71 kişiyi öldürdüğünü söylemesine rağmen 49 cinayetten dava edilmiştir. Kurbanlarını kamyonete bindirmek için oğlunun fotoğrafını kullanmıştır. Şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.


Jack the Ripper

Jack the Ripper.

Ünlü “Karındeşen Jack” lakaplı katildir. Hayat kadınlarını hedef almıştır. 1888 yılında Londra’ daki Whitechapel semti çevresinde cinayetler işlemiştir. Jack’ i ilginç kılan noktası işlediği cinayetlerin vahşiliği ve neden işlendiğinin çözülememesidir. Kurbanlarını boğarak etkisiz hale getirerek, boğazlarını kulaklarına kadar kesmiş ve karınlarını ve cinsel organlarını parçalamıştır. En az üç kurbanın iç organlarını çalmış olması cerrahi bilgisi olduğundan şüphelenilmesine yol açmıştır. Kim olduğu ile ilgili çok fazla teori bulunmaktadır. İngiliz DNA araştırmacısı Dr. Jari Louhelainen’in Catherine Eddowes in kanlı şalı üzerinde yaptığı inceleme sonrasında vardığı sonuç, katilin polonya kökenli akıl hastası berber Aaron Kosminski olduğu yolundadır. Bir diğer teoriye göre ise Yahudi bir tüccar olan Jacop Levy’dir. Levy kasaplık yapmaktadır ve cinayetlerin işlendiği bölgede yaşadığı bilinmektedir. Çok daha fazla cinayet işlediği düşünülmektedir.


Jeffrey Dahmer

Jeffrey Dahmer.

Tam adı Jeffrey Lionel Dahmer olan katilin takma adı “Cannibal of Milwaukee (Milwaukee Yamyamı)” dir. 18 yaşından itibaren 13 yıl boyunca işkence ederek devam etti cinayetlerine. Amerika’ nın en bilinen katillerinden birisidir. Kurbanlarının kimisini öldürmeden önce kimisini ise öldürdükten sonra tecavüz etmiş nekrofili bir sapıktır. Jeffrey çocukluğunda iletişimsiz biriydi sürekli evin etrafında bisikleti ile yalnız gezer ve bulduğu ölü hayvanları eve getirerek kesip incelerdi. Kurbanları genç erkeklerdi, onları öldürdükten sonra parçalara ayırıp asit varillerine atmış, bazılarını ise parçalayıp yemiştir. Dahmer, tutuklanmasından üç yıl sonra, 28 Kasım 1994’te, tutuklu olduğu Columbia Correctional Institution’da bir başka mahkûm tarafından kafasına aldığı ağır bir darbe sonucu hayatını kaybetti.


Pedro Alonso Lopez

Pedro Alonso Lopez.

Pedro Alonso Lopez Güney Amerika’ nın gelmiş geçmiş en psikopat seri katili olarak tanınır. 1948’ de doğan Lopez’ in annesi bir hayat kadınıydı ve yedi kardeşi daha bulunmaktaydı. Hiçbirinin babası belli değildi. Kız kardeşine tecavüz etmeye çalıştığı için annesi tarafından evden kovulmuştur. Sokaklarda yaşarken bir adamın kendisini evine götürmek istemesi ve taciz etmesiyle oradan kaçmıştır. Hırsızlık yapan Lopez bu yüzden hapse girmiş ve tecavüze uğramıştır. Hapisten çıktıktan sonra kendisine tecavüz eden iki adamı bulup vahşice öldürmüştür. Kolombiya, Peru ve Ekvador’da 300’den fazla çocuğa tecavüz etmiş ve öldürmüştür. Bunun dışında 53 çocuğa topluca tecavüz edip öldürerek bir yere gömmüştür. Sonunda yakalanıp polise teslim edilmiştir. Hapisten çıkarsa tekrar cinayet işleyeceğini söylemiş ve bu konuda yemin etmiştir. Lopez kendini yüzyılın adamı olarak görmektedir ve bu yüzden sürgüne gönderilmek yerine serbest bırakılması gerektiğini söylemiştir. Yine 1998’ de Kolombiya’ lı yetkililer tarafından cezai ehliyeti olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. Bunun üzerine kurbanlarının yakınları, Lopez’in kellesini getirene 250.000$ ödül vereceklerini açıklamışlardır.


Ted Bundy

Ted Bundy.


İlk kez seri katil tanımı onun için ortaya atılmıştır. 1946’da ABD’de doğan Ted’in kurbanlarının kesin sayısı bilinmemektedir. Gelmiş geçmiş en karizmatik seri katil yakıştırması yapılmıştır. Çevresinde iyi eğitimli, yakışıklı ve kibar birisi olarak tanınmıştır. Ted Bundy mahkemede savunmasını kendisi yapmıştır. Birçok kadın hayranından evlenme teklifi alan Bundy, 35 kişinin ölümünden tutuklanmış ve idam edilmiştir. Kendisi için idam kararı veren yargıç bile ona olan hayranlığını gizleyememiştir.