Sanırım hangi yaşta çocuğa sorarsak soralım kuralları sevmez, ne düşünüyorsun kurallar için sorulduğunda hepsinde aynı ekşi surat ve neden kurallar var ki çok sıkıcı ve hiç gerekli değil derler.

Adana’da danışmanlık yaptığım okulların birinde 5 yaş okul öncesi sınıfı öğretmenimiz yanıma gelerek:

“Hocam her şey yolunda gibi gözükse de sınıf içerisinde kural sorunu yaşıyorum, ne yaparsam kurallar konusunu tam yerleştiremedim” dedi. “Hadi çayımızı içelim, sınıfa gidelim, bir oyun oynama saatimiz geldi.” dedim.

Sınıfa girdiğimizde tam 5 yaş hareketliğinde hepsi birbirinden sevimli mıcır mıcır öğrenciler…

“Çocuklar oyun oynama vaktimiz geldi, öğretmeniniz uzun zamandır sizinle oyun oynamadığımı hatırlattı. Oyunumuz için sizi gruplara ayıracağım. Hımmm, evet sanırım 4 grup iyi olacak. Renk isimleri verdiğimiz bu 4 gruptan herkes istediğini seçsin ve oyuna başlayalım, oyunumuz ‘HAZİNE ZAMANI’”

(Bu oyunumuz 3-12 yaş çocuklara oyun terapi odasında uyguladığım, çocuklarda iletişim ve anlayış yolculuğuna çıktığım bir etkinlik, evde anne babaların, okulda öğretmen arkadaşların çok rahat bir şekilde uygulayacağı, çocuklarda yaşanan iletişim sorunlarını çözümünde çok önemli bir oyun terapi tekniğidir.)

Öğrenciler istedikleri gruba geçtikten sonra, oyun ve oyun kuralları anlatıldı ve oyuna başladık. Heyecan, enerji, istek her şey fazlası ile var, yani konu oyun olunca çocuklar tam teşekkül oyunu konsantre oldular. İlk grup, ikinci grup, üçüncü grup, dört derken sıra bana geldi. Nedense kuralları tanımadan ilerlemeye başladım;

  • Karşıma, hep bir ağızdan “Öğretmenim, bunu yapamazsınız.” diyen bir sınıf çıktı. ‘Neden?’ diye sordum. “Çünkü kurallar böyle değil, yanlış oynuyorsunuz” dediler. “Neden çocuklar, bu kadar gerekli mi kurallar?” dedim. “Ama böyle olursa haksızlık olur, hile yapmak güzel değil, herkes aynı şeyi yapmalı!” dediler.

 

  • “Çocuklar; neden evde, okulda, parkta, hastanelerde, sokaklarda kurallar olduğunu düşünelim.” dedim. Öğrencilerimin hepsi neden kurallar olduğunu kendi cümleleri ile söylediler. O kadar uzun bir listemiz oldu ki hepsini tahtamıza yazdık ve teker teker konuştuk.

 

  • “Çocuklar şimdi ne yapalım biliyor musunuz? Gruplara renkli kağıt ve kalemler dağıtmak istiyorum. Bu kağıtlara kuralı olmayan oyunlar bulmanızı ve oyunu çizmenizi isteyeceğim.”
    Ancak aradan geçen 5-10 dk sonra tüm gruplardan aynı ses yükseldi.

 

  • “Öğretmenim hiç kuralı olmayan bir oyun olur mu, biz bulamadık, kuralsız oyun çok sıkıcı olur, değil mi?” dediler.

Değerli veliler, çocuklar yaşadıkları sorunların çoğunu yetişkinlerle ya da arkadaşları ile paylaşmak yerine içlerine atarlar. Sorunlarını belli edemeyecek kadar çok korktuklarında ya da kendilerini sıkıntıya sokan şeyin ne olduğunu bilmediklerinde bu duyguların içine sıkışıp kalırlar ve iletişim kurmada, duygularını dışa vurmada sorun yaşarlar. Böyle yoğun duygu karmaşası yaşayan çocuklarla konuşmanın en güzel dili oyundur. Oyun terapi odasında seanslar da kullandığım oyunları ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu hafta ki yazımda bahsettiğim HAZİNE ZAMANI (iletişim sorunu yaşayan çocuklar için) oyunumuz için ayrıntılı bilgi almak isteyen veliler mail adresim üzerinden yazabilirler. Bu teknik ve yöntemler inanıyorum ki çocuğunuz ile iletişim kurmada size yol gösterici olacak.

Tekrar kelimeler ve cümleler ile buluşmak ümidiyle…

   masallar masallar masallar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =