No menu items!

Büyük İskender (Alexander the Great)

Tavsiye Yazılar

Hayatı

Büyük İskender, (D. M.Ö. 20 Temmuz 356 / Pella, Makedonya – Ö. M.Ö. 10 Haziran 323 / Babil) Eski Makedonya kralı. Tarihin en büyük askeri komutanlarından biri.

Büyük İskender’in babası II. Philip’tir. Philip, İskender’in miras aldığı Eski Yunanistan’da güçlü ve birleşik bir imparatorluk inşa etti. İskender; matematik, okuma, yazma ve lir eğitimi gördü. Savaş, ata binme ve avlanma konusunda da eğitildi.

II. Philip, İskender’in en iyi eğitmenlerden ders almasını istiyordu. Bunun için İskender 13 yaşındayken büyük filozof Aristoteles’i oğluna özel ders vermeye çağırdı. Oğluna özel ders vermesi karşılığında Philip, Aristoteles’in memleketi Stageira’yı restore etmeyi kabul etti ve vatandaşlarının çoğunu kölelikten kurtardı. Aristoteles, İskender’in edebiyata, bilime, tıbba ve felsefeye olan ilgisini tetikledi.

Homer, İlyada ve Odysse’nin eserlerini okumaktan zevk alan İskender, Ptolemy ve Cassander gibi ünlü generalleri ve arkadaşlarıyla bu dönemde tanıştı.

İskender, öfkeli ve devasa büyüklükte vahşi bir at olan Bukafelos’u 12 yaşındayken evcilleştirdi. Bukafelos, yaşamı boyunca ona savaş arkadaşı oldu.

İskender’in babası Philip, Bizanslılarla savaşmaya gittiğinde devleti yönetmesi için vekil olarak 16 yaşındaki İskender’i bıraktı.

Tahta Oturması ve Fetihler

M.Ö. 336’a gelindiğinde II. Philip, koruması Pausanias tarafından öldürüldü. 20 yaşındaki İskender taht mücadelesine girdi ve tüm rakiplerini öldürdü. Tahtın güvenliğini sağladıktan sonra Yunanistan’ı kontrol altına aldı. Daha sonra medeni dünyayı fethetmek için doğuya yöneldi. Önce Anadolu’yu fetheden İskender daha sonra İssus’ta Fars ordusunu yenerek Suriye’yi ve ardından Tire’yi kuşattı. Gittikçe güçlenen İskender, dönemin güçlü medeniyetlerinden olan Mısır’ı fethetti ve İskenderiye’yi devletinin başkenti ilan etti. Mısır’dan sonra Susa şehri de dahil olmak üzere Babil ve Pers bölgelerini işgal etti. Sonra Hindistan’a geçerek dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından birini kurdu. Tüm Hindistan bölgesini fethetme kudreti olan İskender’in askerleri, eşlerini ve çocuklarını görmek için eve dönmek istediler. İskender bu talebi kabul etti ve ordusu ile geri döndü.

Toplu Düğün

M.Ö. 324’ün başlarında İskender, Persia’daki Susa şehrine girdi. Persleri ve Makedonları birleştirerek sadece kendisine sadık olan yeni bir ırk yaratmak istedi. Subaylarına Pers prensesleriyle toplu bir düğün töreniyle evlenmelerini emretti. Ayrıca kendisi de iki eş aldı.

Makedon ordusu, İskender’in kültürleri değiştirme ve yeni bir ırk yaratma fikrine karşı çıktı ve birçok kişi isyan etti. Ancak İskender çok sert bir tavır aldı, isyan bastırıldı ve düğün töreni gerçekleştirildi.

İskender’in Ölümü

İskender Babil’e döndükten sonra aniden hastalanarak öldü. Hastalığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır ancak zehirlenme ihtimali çok yüksek görülüyor. İnşa ettiği büyük imparatorluk, ölümüyle birlikte Diadochi adı verilen generalleri arasında bölündü. Ancak bu generaller de zaman içerisinde birbirleriyle savaşmaya başladı ve antik dünyanın en büyük imparatorluğu dağıldı.

Önceki İçerikAntik Mısır
Sonraki İçerikSüleyman Nazif
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler