No menu items!

BTS – Bangtan Boys

Tavsiye Yazılar

Genel Bakış

BTS (Bangtan Boys) dans figürleri ve hip-hop performanslarıyla dünyanın en ünlü K-Pop grubudur. Grup, Big Hit Entertainment tarafından kuruldu. Toplam yedi üyesi bulunuyor: Jin, J-Hope, Suga, Jimin, V, Jungkook ve Rap Monster veya RM. Grup; rap, pop ve rock karışımı müzik yapıyor. BTS’nin baskın stilleri Kore Pop, Asya Pop ve Pop-Rap’tir.

Gruba Bangtan Sonyeondan, BTS, Bangtan Boys gibi isimler veriliyor. İsimlerin anlamı ‘Kurşun Geçirmez İzciler’dir. BTS bugüne kadar toplam 22 single yayınladı. Bangtan Boys’un sosyal medya varlığı geniş ve çok etkilidir. Bu etki grubun daha geniş kitlelere, özellikle de müziği kaçış olarak gören genç nesillere hitap etmesini sağlıyor. BTS’nin 4 stüdyo albümü ve ‘Wake Up’ ve ‘Youth’ adında 2 Japonca albümü bulunuyor. Grup, 3 dünya turu ve 4 Asya turu gerçekleştirdi.

Grubun ilk albümü 12 Haziran 2013’te “2 Cool 4 Skool” adıyla yayınlandı. Grup, bu albümün ilk şarkısı olan ‘No More Dream’ ile 2013 Melon Müzik Ödülleri’nde Yılın Yeni Sanatçısı ödülünü kazandı. İlk prestijli ödülleri bu oldu. Ancak o yıl En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kategorisi’nde Altın Disk’i ve 2014’te prestiji yüksek olan Seul Müzik Ödülü’nü de kazandılar. Yurt dışı performansları ile de dünyanın belli bölgelerinde önemli hayran kitleleri oluşturdular. 

BTS’nin 21 Mayıs 2017 tarihinde Amerika’da düzenlenen Billboard Müzik Ödülleri’nde yer alması, grup için dönüm noktası olmuştur. Yeni çıkan ‘You Never Walk Alone’ albümünün ‘Spring Day’ adlı parçası, yayınlandıktan hemen sonra müzik listelerinde zirveye yerleşti ve videosu 24 saat içinde 9 milyondan fazla görüntüleme aldı. 

2017 yılından itibaren Asya’nın en prestijli müzik ödüllerine ambargo koyan BTS, Amerika’da da birçok prestijli ödülün sahibi olmuştur. Toplamda 250’yi aşkın ödül alan grupbun ulusal ve uluslararası prestije sahip 64 ödülü bulunuyor. 

Grup Üyeleri İle İlgili Bilgiler

RM: Gerçek adıyla Kim Nam-Joon, 12 Eylül 1994’te Ilsan’da dünyaya geldi. BTS’nin lideri ve ilk üyesidir. BTS’ye katılmadan önce, Runch Randa sahne adı ile çok da gösterişli olmayan bir müzik kariyeri vardı. Global Cyber Universitesi’nden mezun oldu. Amerikan sitcom dizisi “Friends”i izleyerek İngilizce öğrendi. İlk kurulan BTS grubundan kalan tek üyedir. 

Jin: Jin’in gerçek adı Kim Seok-Jin’dir. 4 Aralık 1992’de doğdu ve 2011-2017 yılları arasında Konkuk Üniversitesi’nde film sanatları okudu ve daha sonra Hanyang Cyber Üniversitesi’ne devam etti. BTS seçmelerine katılmadan önce, Konkuk Üniversitesi’nde oyunculuk yapıyordu. Varlıklı bir ailenin üyesidir ve Çince (Mandarin) konuşabiliyor. Gitar ve piyano konusunda da oldukça yeteneklidir.

Suga: Gerçek adı Min Yoon-Gi’dir. 9 Mart 1993’te Daegu’da doğdu. Bangtan Boys’a katılmadan önce Daegu’da sokak rapçisiydi. Sahne isimlerinden bir diğeri Agust D. Min Yoon-Gi’dir. Global Cyber Üniversitesi’nde eğitim gördü. 13 yaşında müziğe başladı. 

J-Hope: Gerçek adı Jung Ho Seok. 18 Şubat 1994’te Gwangju, Güney Kore’de doğdu. BTS’deki olağanüstü rap yeteneğiyle tanınıyor, aynı zamanda grubun koreografıdır. BTS’ye katılmadan önce sokak dansçısıydı. Dans topluluğu NEURON adıyla biliniyordu. Global Cyber ​​Üniversitesi’nde eğitim gördü. 

Jimin: Gerçek adı Park Ji-Min’dir. Jimin, 13 Ekim 1995’te Busan’ın Geumjeong Bölgesi’nde doğdu. BTS’de şarkıcı ve koreograftır. Busan Sanat Lisesi’nde dans eğitimi gördü. Daha sonra Kore Sanat Lisesi’ne transfer edildi ve “V” ile birlikte dans öğrendi. Global Cyber ​​Üniversitesi’nden mezun oldu.

V: Gerçek adı Kim Tae Hyung’dur. Grubun şarkıcısı ve söz yazarı olarak biliniyor. V, 30 Aralık 1995’te Daegu’da doğdu ve Bangtan Boys’a üye olmadan önce Kore Sanatları Lisesi’nde dans eğitimi aldı. Global Cyber ​​Üniversitesi’nden mezun oldu. Japonca konuşabiliyor. 

Jungkook: Gerçek adı Jeon Jeong-guk. BTS’de şarkıcı, rapçi ve koreograf. 1 Eylül 1997’de Busan, Mandeok-dong’da doğdu. 2017 yılında Seoul Gösteri Sanatları Okulu’ndan mezun oldu. Global Cyber Üniversitesi’nde eğitim görüyor. Japonca ve İngilizce biliyor. 7. sınıftayken breakdans yapmaya başladı. Tekvando’da siyah kuşak sahibi. Gruba katılmadan önce hentbol oynuyordu. Orta okuldayken Mnet’in düzenlediği “Superstar K” seçmelerine katıldı ancak elemeyi geçemedi.

Önceki İçerikK-Pop Nedir?
Sonraki İçerikÖmer Seyfettin
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler