No menu items!

Brad Pitt

Tavsiye Yazılar

Hayatı

18 aralık 1963 yılında Abd’nin ‘Shawne Oklahoma’ eyaletinde dünyaya gelen Brad Pitt, Amerikalı oyuncu ve film yapımcısıdır. Ebeveynleri, bir okulda danışman olan annesi ‘Jane Etta’ ve kamyon şirketi işleten babası ‘William Alvin’dir. Missouri üniversitesinin gazetecilik bölümünden mezun olmasına az bir süre kala uzun süre aklında olan aktörlük kariyerini başlatmak istemiştir. 2000 yılında ‘Jennifer Aniston’ ile evlenen Pitt, 2004 yılında Aniston’dan boşandı.

Bu boşanmanın nedeni olarak gösterilen ‘Angelina Jolie’ ile 9 senelik birlikteliğini evlilikle sonuçlandırdı. Bu evlilik sonucunda 3 biyolojik çocuk ve 3 evlatlık çocukları olmak üzere toplam 6 tane çocukları bulunmaktadır. 2016 yılında Angelina Jolie ile boşanma sürecine girmiştir. Yaşayan en ünlü oyuncular arasında yer alan Brad Pitt, aktif olarak oyunculuk ve film yapımcılığı kariyerini sürdürmektedir.

Brad Pitt’in Kariyer Serüveni

Üniversite eğitimini bırakıp hayali olan aktörlük serüveni için Holywood’a giden Brad Pitt, oyunculuk kariyerinin başlarında Dallas gibi dünyaca ünlü yapımlarda rol aldı. İlk dönemlerinde daha çok dizilerde boy gösteren Pitt, oyunculuğu ve görünümü sayesinde popülerliği yükseldi.

1987 yılından itibaren filmlerde de rol almaya başladı. Bu filmler arasında ‘Hunk’, ‘No Way Out’, ‘No Mans Land’ ‘Less Than Zero’ gibi filmler yer almaktadır. Brad Pit’in başrolünü aldığı ilk film ise, 1988 yılında Yugoslavya’da çekimlerine başlanan ve savaş nedeniyle uzun süre gösterime girmeyen ‘Güneşin Karanlık Yüzü’ filmidir. Ünlü aktörün tanınmasını sağlayan film ise ‘Thelma and Louise’ filmidir. Bu film’de başrol oynanamamasına ve çok az görünmesine karşın dönemin ünlü magazin dergisi People Magazine, Brad Pitt’i “Dünyanın En Seksi Erkeği” seçti. ‘1988 yılında rol almış olduğu diğer filmler ise ‘The Dark Side Of The Sun’, ‘A Stoning in Fulham County’ filmleridir.

Thelma and Louise (1991)

1989’da oynadığı ‘Cutting Class’ isimli bir yapımda rol alarak hızla yükselen Pitt, fiziksel özellikleri ile değil daha çok oyunculuk yeteneği ile tanınmak istendiğini vurguladı. 1994 yılına kadar ‘Happy Together’, ‘Cool Word’ gibi filmlerde rol alsa da 1994 yapımı olan ve Tom Cruise’nin de rol aldığı ‘Wampir ile Görüşme’ filmi onun oyunculuğu için dönüm noktası olmuştur. Sinema dünyasının ünlü aktörlerinden Anthony Hopkins ile rol aldığı ‘Meet Joe Black’ filminde Jennifer Aniston ile tanıştı.

Ünlü aktör 1990 yılındaki ‘Fight Club‘ filminde, kurgusu, senaryosu ile farklı bir duruş sergilemesi bakımından eleştirmenlerin büyük beğenisini topladı. 2000 yılında serinin ilk filmi olan ‘Oceans Eleven’ için kameraların karşısına geçti. 2004 yılında ise Holywood dünyasında kendisinin star olarak görülmesini sağlayan “Troy” (Truva) filminde Achilles karakterine hayat verdi.

2005 yılında ise baş rolünü Angelina Jolie’ile paylaşmış olduğu ‘Mr and Mrs Smith’ filminde başrol oyuncusu olarak görev aldı. Oyunculuğunun yanı sıra bütçe sorumlusu da olan Brad Pit, 2006 yapımı olan ve Oscar’da en iyi filmi olan ödülünü alan ‘Köstebek’in yapımcısı olmuştur. Yönetmenliğini Angelina Jolie’nin yapmış olduğu By The Sea filminde Roland karakterini canlandırmıştır. 2014 Oscar ödüllerinde kendisinin yapımcılığını üstlendiği ’12 yıllık Esaret’ filmi ile en iyi film ve en iyi uyarlama senaryolarını kazanmıştır. Böylelikle kariyer serüveni yolculuğuna yeni bir yol daha eklemiştir.

Önceki İçerikBertrand Russell
Sonraki İçerikDavid Bowie
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler