No menu items!

Boza Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tavsiye Yazılar

Şimdilerde mahalleleri dolaşıp satan pek yoksa da boza, hala kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden. Ortaya ilk çıkışı 8-9 bin yıl önce Mezopotamya’ya dayanan boza, Türklerin göçleriyle dünyaya yayılmıştır. Bu nedenle de Türk içeceği olarak bilinmektedir. Türkler tarafından ilk olarak Orta Asya’da yapılmaya başlanan boza, Akdenizli tüccar gemiciler aracılığıyla Mısır ve Kuzey Afrika sahillerine, Volga Nehri kıyısından Balkanlar’a yayılmıştır.

Boza; darı irmiği, su ve şekerden üretilen alkolsüz, hafif mayalı bir içecektir.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Boza, içeriğinde A, B1, B2 ve E vitaminlerini bulundurmaktadır. Bu vitaminlerin eksikliğini yaşayan bireyler için destekleyicidir ve iyi bir vitamin takviyesi sağlar. Bozanın yatıştırıcı etkisi sayesinde, yorgun ve stresli bir günden sonra tüketilirse iyi gelecektir. Ruhen ve bedenen zindelik kazandırmaktadır. Sıcak etkisi ve içerdiği vitamin, mineral ve probiyotikler ile grip ve benzeri hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıca öksürüğü kesici özelliği sayesinde, çocukların kış mevsiminde bolca tüketmesi oldukça faydalı olacaktır.

Anne Sütü İçin Faydası

Emziren anneler için sütü artırıcı özelliği vardır. Aynı zamanda bozanın içeriğinde bulunan faydalı birçok madde de süte geçmiş olur ve bu da bebek sağlığı açısından çok olumlu etkiler sağlar.

Sindirim Sistemine Faydası

Boza, sindirim sistemini rahatlatmak, mide rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hazımsızlığı gidermek için ideal bir içecektir. Kış aylarında, ağır yiyecekler tüketildikten sonra bir bardak boza tüketilebilir.

Cilt ve Saç Sağlığına Olan Faydası

Bozanın içeriğinde bulunan B grubu vitaminleri, cildin gençleşmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisinin güçlenmesinde ve saç dökülmelerinde de iyileştirici etkisi vardır.

Leblebi, bozanın yanında olmazsa olmazlar arasındadır. Leblebi yerine tarçın da katabilirsiniz. Tarçın, hem kan şekerinizi dengeler hem de leblebi yerine daha masum bir seçenek olur.

Kilo almak isteyen kişiler için günde 2-3 bardak tüketilebilir. Ama zayıflama diyetleri uygulayanlar için maalesef durum değişir. Belki bir ara öğün olarak 1 çay bardağı şeklinde tüketilebilir.

1 bardak boza yaklaşık 355 kaloridir, üzerine yarım çay bardağı kadar leblebi koyarsanız olur 390 kalori…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler