Gençliğin Katili Bonzai!

“Bonzai” olarak bilinen sentetik marihuana;  marihuananın içinde bulunan THC (Tetra Hidro Cannabiol) maddesinin laboratuvar ortamında sentezlenmesi ve kimyasal sıvılarla spreylenmesi sonucu oluşturulan bir uyuşturucu türüdür. Sentetik marihuananın yapımında kullanılan kimyasalların bünyesinde barındırdığı THC etken maddesi, normal marihuanadakinden çok daha etkili olduğu için kullanıcılar çok daha büyük tehdit altında bulunmaktadır. Kullanılan bu kimyasallar tam olarak ayıklanamadığı gibi ne tür sonuçlar doğuracağı da kestirilememektedir. Öyle ki, üreticiler her geçen gün kullanılan kimyasalların tespit edilebilirliğine tedbir olarak yasal yasaklara alternatif yeni kimyasallar kullanmaktadır.

Avrupa’da 2004 yıllarında yasal bir alternatif olarak marihuana yerine alıcısına ulaşmıştır. Ülkemize çok yeni girmiş olmasına rağmen büyük bir hızla yayılmıştır. Bir çok uyuşturucu maddeye oranla doksan kat daha bağımlılık geliştirici etkiye sahip olan bu sentetik ürün, kullanıcıda öfke kontrolü zayıflatarak aşırı saldırgan tutumları ortaya çıkarmaktadır.

Sentetik marihuana (bonzai) kullanıcılarının çoğunluğu normal marihuanadan geçiş yapmaktadır. Normal marihuana kullanımına benzer şekilde, daha çok madde sigara gibi sarılarak ya da pipo veya nargile benzeri bir alet yardımıyla kullanılabilmektedir. Ayrıca madde, normal marihuana veya tütün ile karıştırılarak sigara gibi sarılarak içilebilmektedir. Sentetik bir tür olan bonzainin tek bir çeşidi olmadığı ve her geçen gün yeni türleri oluşturulduğu için  insan üzerindeki etkileri de çeşitlilik göstermektedir.

Sentetik marihuana kullanıcıları, içinde barındırdığı kimyasallardan dolayı normal marihuana kullanıcılarına oranla, özellikle kannabis benzeri bileşenler beyindeki hücre reseptörlerini etkilemesiyle tahmin edilmesi mümkün olmayan çok daha şiddetli etkiler yaşamaktadır. Bir çok yasa dışı ve üzerinde değişim yapılmış maddelerin içinde bulunan bileşenler bilinmemekte ve sentetik marihuanada olduğu gibi bünyesinde toksit maddeleri barındırdığı düşünülmektedir. Bu sentetik kimyasallar ile beyindeki THC resöpterleri arasındaki bağ ne kadar güçlenirse kişilerin madde kullanımına bağlı anksiyete ve paranoya yaşama ihtimalleri de o kadar artar.

Bonzai Krizi

Sentetik marihuana kullanıcılarında görülen semptom ve komplikasyonlar  arasında en belirgin olanları:

  • Kalp çarpıntıları,
  • Uzun süreli düşünme ve konuşma yeteneği zaafiyetleri (Ellerini ovuşturma, giysileriyle oynama, amaçsız huzursuzluk, bağırıp çağırma, volta atma… gibi),
  • Kusma,
  • Heyecan,
  • Aşırı anksiyete,
  • Kriz ve nöbetler,
  • Bilinç bulanıklığı,
  • Aşırı terleme,
  • Mide bulantısı,
  • Kalp krizi (Kalbe giden kan akışı yavaşlar),
  • Halüsinasyon görme ve benzer şeklindedir.

Ayrıca sentetik marihuana kullanıcıları dikkat ve konsantrasyon açısından zayıftır. Motivasyon, problem çözme, anlama, kavrama, dürtü, bellek gibi yönetsel işlevlerinin de bozuk olduğu gözlemlenmektedir.

Sentetik marihuanayı kullanımından sonra olumsuz etkiler yaşamış kişilerin dahi tekrar madde arayışına girmeleri bu maddenin bağımlılık yaptığının bir göstergesidir. Bu maddeleri düzenli kullananlar çok kısa bir süre dahi bu maddeyi kullanmadıklarında titreme, terleme, kaygı ve halüsinasyon görme gibi yoksunluk belirtileriyle karşılaşmaktadır. Sentetik marihuana da normal marihuana gibi vücuttan hemen atılamaz.

Bonzai Nedir

Yaşanmış Bir Olay

Mine’yi ahlak polisi fuhuş yapmaktan yakalayıp, üzerinde uyuşturucu bulundurduğu için emniyete getirildiğinde gördüm. Çelimsiz, ürkek 19 yaşındaki kız perişan haldeydi. Hikayesini öğrendiğimde bir kullanımla bir şey olmaz diyenlere ibret olacak, hemen herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu gördüm. Kendine geldiğinde anlattı ;

“Babam işçiydi gece çalışıyor gündüz uyuyordu. Ben lise 2. sınıfındaydım. O zaman sadece sigara içiyordum. Babamın evde uyuduğu bir gün annemle tartıştık. Ben arkadaşlarımla Avrupa yakasındaki bir kafeye gitmek istemiştim ama annem izin vermemişti. Bağırarak tartışırken annem, babanı uyandıracaksın diyerek bir tokat attı. Ben de o sinirle evden çıktım. Ağlayarak bir taksiye bindim. Çantamda sigaramı arıyordum. Sinirle çıktığım için evde unutmuştum. Taksi Şoförü eliyle tek bir sigara uzattı hiç düşünmeden aldım ve içtim. Sonrasını hatırlamıyorum. Önce uyuşturucu sonra fuhuş… Oysa ben, evden kaçmak bile istememiştim. Arkadaşıma gidecektim. Birkaç gün beni arayan ailem korkup üzülecekti. Pişman olacaklardır. Ben de eve dönecektim…

Kaynakça

Çelik, M. (2015). Uyuşturucu, Türkiye:Alter.


Suzan KARA’nın diğer yazıları için tıklayınız…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − one =