No menu items!

Gençliğin Katili Bonzai!

Tavsiye Yazılar

Bonzai Nedir?

“Bonzai” olarak bilinen sentetik marihuana;  marihuananın içinde bulunan THC (Tetra Hidro Cannabiol) maddesinin laboratuvar ortamında sentezlenmesi ve kimyasal sıvılarla spreylenmesi sonucu oluşturulan bir uyuşturucu türüdür. Suni esrar diyebileceğimiz bu madde tamamen kimyasal olup bazı bitkilerin kurutulmuş yapraklarına emdirilerek de yapılabilir. Kullanılan bu kimyasallar tam olarak ayıklanamadığı gibi ne tür sonuçlar doğuracağı da kestirilememektedir. Öyle ki, üreticiler her geçen gün kullanılan kimyasalların tespit edilebilirliğine tedbir olarak yasal olan yeni kimyasallar kullanmaktadır. Esrar ailesinden olan bonzai; temini kolay, ucuz olma özellikleri ve bu yöndeki telkinlerle kullanımı arttırılan bir maddedir. Bonzai, Avrupa’da 2004 yıllarında yasal bir alternatif olarak marihuana yerine alıcısına ulaşmıştır. Ülkemizde ise 2011’e kadar uyuşturucu kapsamında değildi. Hızlı bağımlılık yapan (Bir çok uyuşturucu maddeye oranla doksan kat daha bağımlılık geliştirici etkiye sahip) özelliği, ani ölüm artışlarıyla dikkat çeken ve uyuşturucu kapsamına alınan bu maddenin bilinen 105 çeşidi olması bile ne denli hızlı çoğaldığını gösteriyor.

Sentetik marihuana (bonzai) kullanıcılarının çoğunluğu normal marihuanadan geçiş yapmaktadır. Sentetik bir tür olan bonzainin tek bir çeşidi olmadığı ve her geçen gün yeni türleri oluşturulduğu için insan üzerindeki etkileri de çeşitlilik göstermektedir.

Semptomlar ve Komplikasyonlar

 • Kalp çarpıntıları,
 • Uzun süreli düşünme ve konuşma yeteneği zaafiyetleri (Ellerini ovuşturma, giysileriyle oynama, amaçsız huzursuzluk, bağırıp çağırma, volta atma… gibi),
 • Kusma,
 • Heyecan,
 • Aşırı anksiyete,
 • Kriz ve nöbetler,
 • Bilinç bulanıklığı,
 • Aşırı terleme,
 • Mide bulantısı,
 • Kalp krizi (Kalbe giden kan akışı yavaşlar)
 • Halüsinasyon görme ve benzer şeklindedir.

Ayrıca sentetik marihuana kullanıcıları dikkat ve konsantrasyon açısından zayıftır. Motivasyon, problem çözme, anlama, kavrama, dürtü, bellek gibi yönetsel işlevlerinin de bozuk olduğu gözlemlenmektedir.

Sentetik marihuanayı kullanımından sonra olumsuz etkiler yaşamış kişilerin dahi tekrar madde arayışına girmeleri bu maddenin bağımlılık yaptığının bir göstergesidir. Bu maddeleri düzenli kullananlar çok kısa bir süre dahi bu maddeyi kullanmadıklarında titreme, terleme, kaygı ve halüsinasyon görme gibi yoksunluk belirtileriyle karşılaşmaktadır. Bonzai de normal marihuana gibi vücuttan hemen atılamaz.

Yaşanmış Bir Olay

Mine’yi ahlak polisi fuhuş yapmaktan yakalayıp, üzerinde uyuşturucu bulundurduğu için emniyete getirildiğinde gördüm. Çelimsiz, ürkek 19 yaşındaki kız perişan haldeydi. Hikayesini öğrendiğimde bir kullanımla bir şey olmaz diyenlere ibret olacak, hemen herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu gördüm. Kendine geldiğinde anlattı ;

“Babam işçiydi gece çalışıyor gündüz uyuyordu. Ben lise 2. sınıfındaydım. O zaman sadece sigara içiyordum. Babamın evde uyuduğu bir gün annemle tartıştık. Ben arkadaşlarımla Avrupa yakasındaki bir kafeye gitmek istemiştim ama annem izin vermemişti. Bağırarak tartışırken annem, babanı uyandıracaksın diyerek bir tokat attı. Ben de o sinirle evden çıktım. Ağlayarak bir taksiye bindim. Çantamda sigaramı arıyordum. Sinirle çıktığım için evde unutmuştum. Taksi Şoförü eliyle tek bir sigara uzattı hiç düşünmeden aldım ve içtim. Sonrasını hatırlamıyorum. Önce uyuşturucu sonra fuhuş… Oysa ben, evden kaçmak bile istememiştim. Arkadaşıma gidecektim. Birkaç gün beni arayan ailem korkup üzülecekti. Pişman olacaklardır. Ben de eve dönecektim… (Polis Başmüfettişi Mutlu Çelik tarafından kaleme alınan “Uyuşturucu” kitabından alıntı yapılmıştır.)


Kaynakça

Çelik, M. (2015). Uyuşturucu, Türkiye: Alter.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler