No menu items!

Bitter Çikolata, Tarihçesi ve Faydaları

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ayşe ÜNAL
Lisans eğitimini Çoruh Üniversitesi (Artvin) Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamlamıştır.  Öğrenci değişim programı çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de 1 yıl eğitim gören Ayşe ÜNAL süreç içerisinde birçok eğitime katılmıştır. Mesleğine ve kariyerine Türkiye'de devam etmektedir.

Bitter Çikolatanın Tarihçesi

Kakao, tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bitter çikolatanın tarihçesi, Milattan Sonra yaşamış MAYA kavmine kadar dayanmaktadır. O dönemde, günümüze kıyasla üretimi çok daha farklıydı. Kurutulmuş, ezilmiş kakao çekirdeklerinin suda eritilip biber ilavesi ile bitter çikolatanın karakteristik acı tadı elde edilmeye çalışılmıştır. O dönemde uyarıcı olduğu ve insana güç, kuvvet verdiği kanısına varılmış ve oldukça sevilen bir tat olmuştur.

Geçmiş yılların araştırmalarına bakıldığında dünya kakao üretiminin yaklaşık %70’ini Afrika’nın karşıladığını görmekteyiz.

80 gr’lık bitter çikolata %70-85 oranında kakao içermektedir. %70-85 oranında kakao içeren bitter çikolatanın besin içeriğine bakacak olursak: protein, yağ(tekli doymamış, doymuş ve çoklu doymamış yağ), karbonhidrat, lif, şeker, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve fosfor. Bu içeriği ile günlük ihtiyacımız olan birçok besin değerini yapısında barındırır. Vitamin olarak, günlük alınması gereken vitamin içeriğinin çok altında içeriğe sahiptir. Antioksidan olarak kateşin, epikateşin ve prosiyanidin türevleri içermesi ile de bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Kakao, güçlü flavanoid içeriği sayesinde insülin duyarlılığını iyileştirmekte, LDL (kötü) kolesterolü düşürmekte, HDL (iyi) kolesterolü arttırmaktadır. Kakaonun flavonoid içeriği, sebze ve meyvelere göre çikolata ve kakaoda daha fazla bulunur. Kakao polifenolünün kanda pıhtılaşmayı azaltması ile kalp krizi ve felç geçirme riskini azalttığı, tansiyonu düşürücü etki yaptığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği, yapılan çalışmalarla görülmüştür. Ayrıca çikolatada bulunan phemethylamine (PEA) maddesinin sinir sistemini uyardığı, ağrıyı dindirdiği, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağladığı ile ilgili çalışmalar da vardır.

Yapılan bir çalışmada belli bir süre boyunca, yaşlı ve hafıza problemi olan 90 bireye, düzenli olarak kakao antioksidanları içeren besinler verilmiş ve çalışma sonunda bireylerin hafıza fonksiyonlarında önemli derecede azalma görülmüştür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Genel olarak çikolatanın bir porsiyonu(40 gr.) yaklaşık 220-250 kalori içermektedir.
 • 80 gr. bitter çikolata, yaklaşık 64 mg. kafein içerir.
 • Kakao oranına göre %60 ve üzeri kakao oranına sahip bitter çikolatanın tüketimi, en sağlıklı seçim olacaktır.
 • Çikolata, beğenilerek tüketilen bir besin olmasına rağmen, tüketilirken yoğun şeker ve enerji içerdiği unutulmamalıdır.
 • Bireyler, kakaonun yararlı etkilerini göz önünde bulundurarak çikolata tüketimlerini artırmamalıdır.
 • Kakaonun yararlı etkilerinin görülebilmesi için sütlü veya beyaz türlerinin değil, bitter türünün tüketilmesi daha uygundur.
 • Çikolatada; fındık, üzüm, badem gibi kuru yemişlerin kullanılmış olması, besin değerini artırır. Atıştırmalık olarak, kalori değeri göz ardı edilmeden, kontrollü tüketilmelidir.
 • Gündüz saatleri ve günün erken saatlerinde metabolizma hızlı çalıştığından bu gruptaki yiyeceklerin gündüz saatlerinde tüketilmesi sağlık ve formda kalmanız açısından yarar sağlayacaktır.
 • Günlük 2 kare (20gr) bitter çikolatayı, bir meyvenin yerine değişim yaparak tüketebilirsiniz. Ancak meyve ve çikolatanın doğallığı ve içerdiği şeker türü aynı olmayacağından, her gün bitter çikolata tüketiminden kaçınmanızda yarar var. Haftada 2-3 kez tüketilmesi daha tutarlı olacaktır.
 • Kafein duyarlılığı olan bireylerin çikolatadan kaçınması gerekirken, bağımlılık derecesinde olanların çikolatayı ya kontrol altında almaları ya da çikolata tüketimini tamamen kesmeleri gerekir.
 • Özel günlerinde çikolata tüketimi artan kadınlar için de küçük bir bilgi: Çikolata tüketimi, endorfin hormonunun salınımını artırarak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler