Çocukların İstekleri Neden Bitmez?

Çocuk işte, istiyor, yapsam olmaz, yapmasam olmaz… Ben ne yapmalıyım? Anne babalardan çok sık duyduğum cümleler, birçok anneye tanıdık geldi değil mi?

İşte burada istek değil de çocuğun ihtiyacı başlıyor. Çocukta bulunan iç uyaranlar, vakti geldiği zaman harekete geçiyor ve çocuğun ihtiyaçları başlıyor. Dönemsel olarak da bakıldığı zaman her yaşın ihtiyacı farklı oluyor. İhtiyaçlar, vakti ve zamanı gelip  karşılandığı zaman çocukta bir rahatlama hali oluyor. İhtiyaçları giderilmeyen çocuk ise gergin, huzursuz ve daha saldırgan olabiliyor.

2-3 yaş anneleri dikkatlice okursa bana hak verecekler. Bu dönem, çocuğun dokunma ihtiyacı olduğu dönemdir. Hatta şöyle der anneler: “Hocam çok ellek, her yeri karıştırıyor, evde yapsa neyse, misafirlikte de eli durmuyor…” İşte bu dönemde, keşfe ihtiyacı olan bu çocuğu durdurmak, elinden öfke ile çekmek ve onun nesneyi tanımasına izin vermemek yerine; o nesneyi eline vererek nesneyi tanımasına ve ona dokunmasına yardımcı olmak, hem çocuk hem de sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Çocuğun evi karıştırması onun şımarıklığı ya da haylazlığından değil, evi ve odaları hatta çekmeceleri tanımasındandır. Unutmayın, o ev sadece sizin ve eşinizin değil, artık onun da evidir. Sizin kadar özgür olmayacaksa, evde birey olamayacaktır.

3-4 yaşındaki çocukların ihtiyaçları dersek ne gelir aklımıza? Duyuyorum şu an: “Evde hep saklanıyor, sürekli koltuk aralarında, çarşafları üzerine alıyor, evde düzen kalmadı, yastıklar ve minderler hep yerde…”

Biraz kulak verelim onlara, düzene duyarlılık döneminde artık onlar, bir koza gibi etraflarını örme döneminde… Kendi düzenlerini bu koza içerisinden örmek isterler. Bırakalım onlar da evde düzenlerini kurmaya başlasınlar, özellikle bu yaşlarda eve çadır öneriyorum ben… Bu dönemde çocukların belirledikleri alanlarda kendi düzenlerini kurması, gelişimsel süreçlerini tamamlamaları açısından oldukça önemli… Biraz dağınıklığın kimseye zararı yok, sabırla izleyin onları, gelişim dönemlerine saygı duyun!

UZM. PEDAGOG MURAT ACAR

Uzman Pedagog Murat ACAR

Çukurova Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Eğitim Programlama ve Öğretimi ve Klinik Psikoloji alanlarında yüksek lisans yaptı. Şu anda Adana ve çevre illerde birçok kurum ve kuruluşa danışmanlık yapıp anne-baba eğitimleri vermektedir. Devamını gör...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 13 =