No menu items!

Aile Toplantısı Neden Gerekli?

Tavsiye Yazılar
Aile Danışmanı Hümeyra YILDIZ
1988 yılında Manisa/Soma’da doğdu. 2010 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Aile Danışmanlığı, kısa süreli çözüm odaklı yaklaşım eğitimi; 2014 yılında Cinsel Danışmanlık Eğitimi, 2015 yılında bilinçaltı analizi eğitimi, 2016 yılında oyun terapisi eğitimi, 2018 yılında çocuk testleri eğitimlerinin sertifikalarını aldı. Çocuk Gelişimi bölümünde halen eğitimi devam ediyor.

Aile Toplantısı

Ailenin birliği ve bu birlikteliğin devamı çok önemli bir konudur. Bu, her ailenin bildiği bir şey olmasına rağmen, aile bireylerinin bu konuyla ilgili yaptığı bir şey var mı ya da yapılan şeylerin devamlılığı var mı? İşte bu, kocaman bir soru işaretidir. Bu makalede ailenin birliğine, ailedeki bireylerin sorumluluk duygularının artmasına ve ilişkilerinin sağlıklı olmasına yarayacak bir konudan bahsedeceğim. Aile Toplantısı …

Ailenin de toplantısı mı olurmuş? Ya da olursa ne konuşulmalıdır, ne işe yarar bu toplantılar?

Aile toplantısının tüm bireylere etkisi olumlu yöndedir ancak tartışılmaz bir farkla; en çok etkilenen ve olumlu etkilerini hayatında gözlemleyeceğiniz bireyler, ailedeki çocuklardır.

Her aileye tavsiye edebileceğimiz bu toplantılar, aslında demokratik bir aile tutumuna örnektir. Bu yüzden ailenin çocuğuna yaklaşımı demokratik bir şekildeyse ve anne-baba ortak düşünceye sahipse, yani ‘evet’ ve ‘hayır’ları birse, o zaman aile toplantıları bireyler üzerinde daha kolay ve olumlu etkiye sahip olacaktır. Tabi burada anne babaya düşen en büyük rol, toplantı kararlarına kendilerinin uyması ve çocuklarına doğru rol model olmasıdır.

Aile toplantısında veya evde sözü dinlenen bireyin toplantı başkanı olması gibi bir durum yoktur. Çocuklar da dahil olmak üzere her birey, aile içindeki bu toplantılarda söz hakkına sahiptir ve fikirleri değerlendirmeye alınmalıdır. Ancak çocukları aşan maddi durum veya sadece büyüklerin karar vereceği konuların toplantıda açılmaması gerekir.

Öncelikle, aile toplantılarının sürekliliği ve takibi için ‘aile kültürü’nün oluşması gerekir. Yani aile bir aradayken neleri yapmaktan hoşlanır veya hoşlanmaz? Aile bireylerine göre hayatta önem verdikleri kavramlar nelerdir? (doğruluk,dürüstlük,empati,yalan,sigara,alkol…)

Aile toplantısı, haftada bir veya iki haftada bir olacak şekilde, ailedeki her bireyin evde olması ve toplantıya katılmasıyla geçirilen, bir saatlik süreçtir. Aile kültürünün oluşması ve kavramların her birey için aynı önemi taşıması, birlikte yapmaktan zevk alınan durumların belirlenmesi 5-6 ay zaman alabilir. Ancak aile birliği işte bu noktada oturmaya başlamış olacaktır. Daha sonra ailedeki bireylerin sorumlulukları hakkında konuşma aşamasına geçilebilir.

Aile Toplantısında Ne Yapmalı?

Sorumluluk söz konusu olunca çocuklardan toplantıya katılmak istemeyenler olabilir. Ancak “aileye aidiyet” konusunda konuşarak ve anne babanın bu konudaki kararlılığıyla, toplantı daha sağlıklı bir şekilde başlayıp devam edebilecektir. Her bireyin yaşına, cinsiyetine, potansiyeline, ilgisine ve gerekliliğe göre yapması gerekenler paylanır. Yemek yapma, yemek yeme, çöp atma, pazara-markete gitme, ev-oda düzeni, ütü yapma, para idaresi, harçlık dağılımı ve idaresi, ödev vs. ne gerekliyse ve ne yapılması gerekiyorsa konuşulmalı. Toplantıda konuşulması gerektiği halde unutulanlar, hafta içerisinde eksikliği hissedilip hatırlanınca not edilmeli ve bir sonraki toplantı gününde bunlardan bahsedilmeli. Sorumluluklar yapılmazsa ne olur ve yapılırsa ne olur gibi konular üzerinde fikir alışverişi yapılmalı, bir sonraki toplantıda, yapılmadığı için aksayan sorumluluklar üzerine düzeltme yapmak için konuşulmalıdır.

Aile Toplantısı Ne İşe Yarar?

Aile toplantılarında her birey öneride bulunabilir. Bu konuda anne baba tutumunun doğru olması, çocuğu olumlu yönde etkileyecektir. Fikrinin önemsenmesiyle çocuk; kendini değerli hissedecek, özgüveni artacak ve aileye olan aidiyet duygusu pekişecektir. Bu durum, sorumluluk duygusunun yerleşmesini sağlayacak, ailede birliği ve bir arada olmayı artıracaktır. Yaşanılan kötü anılar da konuşularak kin duygusunun önüne geçilmiş olunur ve fikirlerini ifade etmesi sayesinde toplumda da insan ilişkileri sağlıklı olan bireyler yetişmiş olur…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler