4 yaş 8 aylık Aslıhan, anne ve babası ile yanıma geldiğinde, acaba burası neresi bakışları vardı üzerinde… oyun odasına girince, doğru yerde olduğunu anlamış, ilgi ve merak kendini oyuna bırakmıştı artık… Anne baba 35 – 40 yaşlarında, 5 aydır aynı evde ayrı yaşamlar sürdürdüklerini ve bu süreç sonunda artık ayrılmaya karar verdiklerini, bunu Aslıhan’a nasıl anlatacaklarını öğrenmek için geldiklerini söylediler… Bu görüşmeleri yaparken, Aslıhan oyun odasında oyuncakları ile oynadı, yanına geldiğimde, gözünün ucu ile bakıp, oyununa devam etti. Sessizce oturdum ve izlemeye başladım , 15 dk sonra, ben resim yapmak istiyorum dedi. Kalem ve kağıtları aldıktan sonra, balonlar çizdi…

Balonlar ve Renkleri

Pembe balon: Aslıhan
Biraz daha büyük Mor balon : Annesi
En büyük balon Mavi balon: Babası
HEPİMİZ UÇUYORUZ ….

Dedi ve kağıdı masaya bıraktı, oyuncaklara geri döndü. 4 yaşında , içerde anne ve babasının bir saat anlatmaya çalıştığı, ayrılık ve nedenleri üzerine sadece 15 dk ve bir resim ile özet geçti. Bir seans çalışmak yeterli oldu… Anne baba sorunlar yaşarken, Aslıhan herşeyin farkında, sadece dinleyen iken, meğer küçücük dünyasında herşeyi o kadar kısa ve net özetleyebilmiş ki, herkesi şaşırttı.

Okul öncesi dönemde çocukların benmerkezci özellikleri de göz önünde alınarak, onun bu sürecin sebebi olmadığı vurgulanmalıdır, boşanma çocuğun anlayacağı şekilde  somutlaştırarak anlatılmalıdır. Özellikle çocuğun hangi ebeveynin yanında yaşayacağı, anne babasının onu terk etmeyeceği konusunda net konuşmalar yapılmalıdır.
Boşanma bir süreç olmakla beraber, ailenin bir parçası olan çocuk, bu süreçten ayrı düşünülmemelidir. Burada dikkat edilecek husus, çocuğun bir birey olduğunu; kandırarak, yalan söyleyerek, saklayarak değil, onun kişiliğine saygı duyarak, planlayarak ve gerekirse bir uzmandan destek alarak süreci tamamlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − five =