Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutan 8 Vitamin ve Mineral

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle beraber havalar da hafiften soğuğu hissettirmeye başladı. Gündüzleri sıcak, akşamları serin bir havayla beraber gribal enfeksiyonlar da çoğalıyor maalesef. Bu durumda bizi koruyan, vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemine birçok görev düşüyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve desteklenmesi; hastalıklara karşı direnç kazanmak, soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli etkenlerdendir.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yeterli ve dengeli beslenmek şarttır. Bunun için yalnızca vitamin ve minerallerin takviyesine ve takibine değil, yediğimiz tüm makro besin ögelerinin dengeli ve yeterli olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir. Karbonhidrat, esansiyel yağ asitleri ve protein gibi makro besin ögeleri günlük olarak kişinin ihtiyacına uygun miktarda alınmalıdır. Aksi takdirde yalnızca vitaminlerin bağışıklığı desteklediğini düşünmek yanlış olur.

Bağışıklık Sistemini Destekleyen 8 Vitamin ve Mineral

C Vitamini: En çok bilinen antioksidan vitaminlerden biridir. Antiviral ve antibakteriyeldir. Kansere ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Portakal, akla ilk gelen C vitamini kaynağı olabilir ama en fazla yeşil biberde olduğunu biliyor muydunuz? Bunun yanında maydanoz, kiraz, çilek, nar ve ıspanak da iyi kaynaklardır.

E Vitamini: Serbest radikallerle savaşmaya yardımcıdır.  En iyi kaynakları; ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlardır.

B6 Vitamini: Yetersizliğinde bağışıklık sisteminizin baskılanmasına neden olur. En iyi kaynakları esmer pirinç, kepekli ekmek, Antep fıstığı, sarımsak, balık, fırında patatestir.

A Vitamini: Görme duyusuna katkıda bulunan en önemli vitamindir ve bunun yanında bağışıklık destekleyici özelliği de vardır. A vitamini deyince aklınıza direkt havucu getirebilirsiniz. Ayrıca kavun, bal kabağı ve tatlı patates de iyi birer kaynaktır.

B12 Vitamini: Eksik olduğunda enfeksiyona yakalanmaya açık olmanın yanı sıra beyindeki sinirsel işlevleri de etkileyen bir vitamindir ve oldukça dikkatli takip edilmelidir. Bu vitamini almak için yemeniz gereken yiyecekler; kırmızı et, balık, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünleridir. Yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller de oldukça önemli kaynaklarıdır.

Demir: Halk arasında kansızlık olarak tabir edilen demir eksikliğinin nedeni, vücuttaki oksijenin hücrelere yeterli oranda taşınamıyor olmasıdır. Bu durum da bağışıklık sistemini etkilemekte ve kişiyi yorgun düşürmektedir. En iyi demir kaynakları; kuru meyveler, tavuk eti, hindi eti, deniz mahsulleri, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Çinko: Vücuttaki iltihapları azaltmaktadır. Deniz mahsulleri, yağsız et ve kümes hayvanları, süt, fasulye, nohut ve yumurta iyi kaynaklarıdır.

SelenyumAntioksidan minerallerden biridir. Ton balığı,  kalamar, ay çekirdeği, tavuk eti, yumurta, mantar, peynir, sarımsak ve brokoli selenyum açısından zengindir.

Tüm bunların yanında, yapılan araştırmalara göre, probiyotik gıdaların tüketilmesiyle; vücut hücrelerinin yenilendiği, sindirim sistemindeki rahatsızlıkların iyileştiği, diyarenin azaldığı, kolon kanserinin baskılandığı, kolesterol seviyesinin düştüğü ve bağışıklık sisteminin güçlendiği bildirilmektedir. Bu nedenle her gün 1 çay bardağı kadar kefir tüketebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Smoothie

Malzemeler

  • 1 küçük boy pancar
  • ½ yeşil elma
  • ½ limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı kadar bal

Yapılışı: Bal hariç tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin, sonra bir bardağa alın, ardından balı da ekleyin ve karıştırın, işte bu kadar. Dilerseniz içine buz da atabilirsiniz.