No menu items!

Baba Çocuğun Gelişimini Nasıl Etkiler?

Tavsiye Yazılar
Uzman Klinik Psikolog Deniz Merve ERCAN
2016 yılında Fatih Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) alanında lisansını tamamlamıştır. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını bitiren Deniz Merve ERCAN klinik psikolog unvanını kazanmıştır. Mesleğine dair bir çok eğitim alan Deniz Merve ERCAN çalışmalarına ve meslek hayatına Türkiye'de devam etmektedir.

Baba olarak çocuğunuzun gelişimi üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunuzu biliyor musunuz?

Baba olarak sadece çocuğun ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak ve onu disipline etmek yerine, aynı zamanda çocukla yakından ilgilenip onun kişisel ihtiyaçlarına destek vermek, çocuğun hayatında eşsiz bir yere sahip olmayı sağlar.

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre; babanın aktif ilgisinin çocuğun bilişsel gelişimini ve problem çözme becerilerini artırdığı bulunmuştur. Baba, çocuğunun analitik becerisini, sözel zekasını ve akademik başarısını olumlu yönde etkileyerek bilişsel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Hem annenin hem de babanın okulu ziyaret edip gelişimiyle yakından ilgilendiği çocukların, sadece annenin ziyaret ettiği ve babanın pasif kaldığı çocuklara göre okuma becerisinin, matematik başarısının ve gelişimlerinin yedi ay ileride olduğu saptanmıştır.

Babasızlığın ve baba figürünün pasif olduğu durumlardaki çocuklarda mutsuzluk, şiddet içerikli davranış problemleri ve sürekli kaygı görülebilmektedir. Boşanma sonrasında, babanın çocukla ilişkisini kesmesinin de çocukta davranış problemleri ve özgüven düşüklüğü ile ilişkili olduğu görülmektedir. Baba yoksunluğunun özellikle erkek çocuklarda fiziksel aktivite düşüklüğü ya da aşırı saldırgan davranışlara sebep olduğu görülmüştür. Babanın boşandıktan sonra hiç ilgilenmediği çocukların veya babası olmayan çocukların aile üyeleri içerisinden yaşça büyük erkek bir bireyin babalık rolünü üstlenmesi gerekir (dede, amca, dayı…). Eğer hem boşandığınız eşiniz çocuğunuzla ilgilenmiyor hem de ailenizde babalık rolünü üstlenecek, çocuğun model alacağı bir erkek yok ise çocuğunuzu spora yönlendirmek sağlıklı olacaktır. Çocuk, spor sayesinde hem saldırganlık dürtüleriyle başa çıkacak hem başarabilmeyi tadarak özgüvenini geliştirecek hem de spor eğitmenini rol model alarak baba figürü eksikliğinin yerini tamamlayacaktır.

Babanın Çocuk Yetiştirme Sürecine Aktif Katılımının Sonuçları

 • Çocuklarda ortaya çıkan davranış problemleri azaltmaktadır.
 • Hem kız hem erkek çocuğun cinsel kimlik gelişimi sağlıklı bir şekilde tamamlanmaktadır. Çünkü baba figürü geleneksel cinsiyet rol mesajlarının aktarılmasında anneye oranla daha etkindir. Özellikle erkek çocukları babayı model alır ve onun davranışlarından erkekliği öğrenir.
 • Çocukta sorumluluk duygusu gelişir.
 • Sosyalleşme ve özgüvende artış gözlenir.
 • Çocuğun duygusal açıdan gelişimini sağlar.
 • Çocukta mesleki ve akademik başarı artmaktadır.
 • Diğer aile bireyleri arasında yardımlaşma ve dayanışma sağlamaktadır.

Baba Ne Yapmalı?

 • İşten eve gelindikten sonra yarım saat dahi olsa kaliteli zaman geçirilmeli. Kaliteli zaman, beraber oturulup televizyon izlemek değildir. Kaliteli zaman, çocuğu severek aktif iletişim pozisyonunda bulunacağı bir aktivite yapmak veya onunla oyun oynamaktır.
 • Bazı hafta sonları baba-çocuk günü yapılabilir. Baba-çocuk gününde anne olmadan; çocukla beraber sinemaya veya parka gidilebilir, araba yıkanabilir  veya alışveriş yapılabilir.
 • Baba, çocuğu ona bir soru sorduğunda geçiştirmemeli ve olabildiğince mantıklı cevaplar vermelidir. Çocuk bazen öğrenme hevesiyle bazen de dikkat çekmek için bu tarz davranışlarda bulunabilir.
 • Çocuğa her gün kısa da olsa o gün okulda ne yaptığı ve gününün nasıl geçtiği ile ilgili sorular sorulup onunla sohbet edilmelidir.

Unutmayın, çocuklarınızın rol modeli sizlersiniz. Çocuklarınız, sizin sayenizde topluma faydalı bir birey, mesleğinde başarılı bir insan, sorumluluk sahibi bir eş, bilinçli ve sağlıklı birer ebeveyn olacaklar. Bu yüzden çocuklarınızın öğrenmeye en verimli zamanlarında onlarla kaliteli zaman geçirerek hayatlarında pozitif bir iz bırakın.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler