No menu items!

Avrupa’da Bulunan En Görkemli Şatolar

Tavsiye Yazılar

Avrupa, gerek mimari açıdan gerekse görselliği ile ön plana çıkmış birbirinden güzel yapıları bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlardan göze belki de en çok hitap eden şatolar ve kalelerdir. Masallardan fırlamış gibi görünen bu eşsiz güzellikteki yapıları sizin için derledik.


Bled Şatosu – Slovenya

Bled Şatosu

Slovenya’da Beld Gölü’nün 100 metre yükseğinde bir kaya üzerine inşa edilmiş bir şatodur. Muhteşem manzarası ile görenleri büyülemektedir.


Bran Şatosu – Romanya

Bran Şatosu Romanya

Bram Stoker tarafından yazılmış olan Dracula’nın şatosu olduğu ifadeleri ile tanınır. Şu anda müze olarak gezilebeilecek olan bu yapı her mevsim kasvetli ve ürkütücü görüntüsü ile çok çekici gelmektedir. Karpat Dağları’nda Transilvanya bölgesindedir.


Egeskov Şatosu – Danimarka

Egeskov Şatosu Danimarka

Avrupa’nın en iyi korunmuş Rönesans su şatosudur. Temeli sırf meşe ağacından olduğu için adı Egeskov Meşe Ormanı’dır. Sularla çevrili olması manzarasına güzellik katmaktadır.


Neuschwanstein Şatosu – Almanya

Neuschwanstein Şatosu Almanya

Bilindik bir masal olan “Uyuyan Güzel” masalına ilham olan bu harika şatodur. Almanca’da Yeni Kuğu Kayası anlamına gelir. Beyaz duvarları ve yüksek kuleleri bir kuğuyu andırır ve enfes bir görüntü sağlar.


Chambord Şatosu – Fransa

Chambord Şatosu Fransa

16. yüzyılın 2. yarısında Kral I. François’ın av köşkü olarak inşa ettirdiği bir saraydır. Fransa tatili sırasında mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Görkemli yapısı zaten birçok turisti çekmektedir. Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.


Chenonceau Şatosu – Fransa

Chenonceau Şatosu Fransa

Tekrar Fransa’da bulunan bir şato ile devam ediyoruz. Zamanının en ünlü ailelerinin yaşamış olduğu bir yapıdır. Louire Vadisi’nde yer alıyor.


Lichtenstein Şatosu – Almanya

Lichtenstein Şatosu Almanya

Özellikle bahar aylarında eşsiz bir güzelliğe bürünen bu harika şato Svabya Alpleri’nde bulunuyor. Adını ise bir romandan almıştır. Şato, sarp kayalıkların üzerinde vadiyi kuş bakışı görür.


Mont Saint Michel Şatosu – Fransa

Mont Saint Michel Şatosu Fransa

Fransa’da Paris şehrinden sonra en çok turist çeken yerlerden biridir. Sular yükseldiğinde yüzüyor görünümü vermesi ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Görülmesi gereken yerelerden birisi. Avrupa’daki en görkemli şatolar arasındadır.


Reichsburg Şatosu – Almanya

Yeşillikler arasındaki Gotik mimariye sahip tarihi binalarıyla bu kentte Orta Çağ havasını yoğun bir şekilde hissedebiliyorsunuz. İlk inşa edildiğinde Alman kralı III. Konrad’ın yaşadığı yerdi. Daha sonra Fransa Kralı XIV.Louis’nin devraldığı şato, 1689 yılında büyük bir yangın yaşadı. 1868 yılında bir Alman iş adamı tarafından satın alınan şato, restore edilerek eski görkemli haline yeniden kavuşmuştur.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler