Avrupa’da Bulunan En Görkemli Şatolar

Avrupa, gerek mimari açıdan gerekse görselliği ile ön plana çıkmış birbirinden güzel yapıları bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlardan göze belki de en çok hitap eden kaleler ve şatolardır. Masallardan fırlamış gibi görünen bu eşsiz güzellikteki yapıları sizin için derledik.

Bled Şatosu – Slovenya


Slovenya’ da Beld Gölü’ nün 100 metre yükseğinde bir kaya üzerine inşa edilmiş bir şatodur. Muhteşem manzarası ile görenleri büyülemektedir.

Bran Şatosu – Romanya


Bram Stoker tarafından yazılmış olan Dracula’ nın şatosu olduğu ifadeleri ile tanınır. Şu anda müze olarak gezilebeilecek olan bu yapı her mevsim kasvetli ve ürkütücü görüntüsü ile çok çekici gelmektedir. Karpat Dağları’ nda Transilvanya bölgesindedir.

 

Egeskov Şatosu – Danimarka


Avrupa’ nın en iyi korunmuş Rönesans su şatosudur. Temeli sırf meşe ağacından olduğu için adı Egeskov Meşe Ormanı’ dır. Sularla çevrili olması manzarasına güzellik katmaktadır.

Neuschwanstein Şatosu – Almanya


Bilindik bir masal olan Uyuyan Güzel masalına ilham olan bu harika şato. Almanca’ da Yeni Kuğu Kayası anlamına gelir. Beyaz duvarları ve yüksek kuleleri bir kuğuyu andırır ve enfes bir görüntü sağlar.

Chambord Şatosu – Fransa


16. yüzyılın 2. yarısında Kral I. François’ın av köşkü olarak inşa ettirdiği bir saraydır. Fransa tatili sırasında mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Görkemli yapısı zaten birçok turisti çekmetedir. Dünya Miras Listesi’ nde yer almaktadır.

Chenonceau Şatosu – Fransa


Tekrar Fransa’ da bulunan bir şato ile devam ediyoruz. Zamanının en ünlü ailelerinin yaşamış olduğu bir yapıdır. Louire Vadisi’ nde yer alıyor.

Lichtenstein Şatosu – Almanya


Özellikle bahar aylarında eşsiz bir güzelliğe bürünen bu harika şato Svabya Alpleri’ nde bulunuyor. Adını ise bir romandan almıştır. Şato sarp kayalıkların üzerinde vadiyi kuş bakışı görür.

Mont Saint Michel Şatosu – Fransa


Fransa’da Paris şehrinden sonra en çok turist çeken yerlerden biridir. Sular yükseldiğinde yüzüyor görünümü vermesi ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Görülmesi gereken yerelerden birisi. Avrupa’ nın en görkemli yapılarındandır.

Reichsburg Şatosu – Almanya


Yeşillikler arasındaki gotik mimariye sahip tarihi binalarıyla bu kentte ortaçağ havasını yoğun bir şekilde hissedebiliyorsunuz. İlk inşa edildiğinde Alman kralı III. Konrad’ın yaşadığı yerdi. Daha sonra Fransa Kralı XIV.Louis’nin devraldığı şato, 1689 yılında büyük bir yangın yaşadı. 1868 yılında bir Alman işadamı tarafından satın alınan şato, restore edilerek eski görkemli haline yeniden kavuşmuştur.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 7 =