Bu hafta sonu endişeli bir grup aile ziyaretime geldi. Hepsinin elinde çarşaf gibi raporlar, dosyalar, evraklar… Birini dinlerken diğeri konuşmaya başlıyor; bir yandan oyun odasındaki çocuklara bakmaya çalışıyorum, bir taraftan da aileleri dinliyorum…

Özel eğitim alan çocukların aileleri normal olarak biraz daha endişeli olabiliyorlar. Bu endişelerini de çocuklara yansıtarak sürekli denemelere girip değişik tedavi yöntemleri ve eğitimler uyguluyorlar. Bu yöntem ve eğitimler, çoğu zaman bu çocuklarımıza hiç ama hiç iyi gelmemektedir. Endişeleri anlayabiliyorum ama biraz daha düşünerek sakin bir şekilde hareket etmek hem çocuk hem aile için daha faydalı olacaktır.

Atipik Otizm ve Otizm Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar

1- Tipik otizmde, semptomlar daha sert ve baskındır. Atipik otizmde, nispeten daha yumuşak geçişler vardır ve eğitimle bu semptomlar azaltılabilir.

2- Otizmdeki bozukluklar daha kalıcı ve derindir. Atipik otizm belirtileri ise zamanla kaybolmakta; hatta teşhis, kişilik bozukluğuna dönebilir ve zamanla kişilik özelliği olarak da kabul edilebilir.

3- Atipik otizmli çocukların ilgilerinin sınırlı ve dar olması, onları mesleklerinde başarıya götürebilir, ilgi duydukları konuları derinlemesine incelerler.

4- Her iki bozuklukta da iletişim sorunları birbirine benzerdir. Tekrarlayıcı davranışlar küçük yaşlarda benzerlik gösterse de atipik otizmli çocuklarda zaman ilerledikçe azalır veya kaybolabilir.

Yaygın gelişim bozukluğu konusunda, otizm ve atipik otizm ele alınırken öncelikle uzman arkadaşların aileleri doğru bilgilendirmesi, söylenecek her şeyin bir aileyi özellikle de bir çocuğu fazlasıyla etkileyeceği unutulmamalıdır.

Ailelerin çocuklarla çalışmaya başlarken endişe ve sıkıntılarını hızlı bir şekilde bir kenara bırakıp yapılacak eğitime maksimum katkı sağlamaları, çocuklarının gelişiminde çok önemlidir.

Aile, çocuk gelişiminin temel taşıdır, gerçek mucize anne babalarda… Gelin beraber yola çıkalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − three =