No menu items!

Antonio Vivaldi

Tavsiye Yazılar

Vivaldi, 28 Temmuz 1678’de Venedik’te doğdu. İlk müzik öğretmeni, kilise kemancısı olan babası Giovanni Battista Vivaldi’ydi. Antonio Vivaldi, hem din adamı hem de müzisyen olması için eğitildi. Çeşitli aşamaları geçtikten sonra, 25 yaşındayken, Mart 1703’te papaz olarak görevlendirildi. Eylül 1703’te ise Venedik’teki Pio Ospedala della Pieta adlı yetimhanede keman ustası oldu. Birkaç yıl sonra aynı kurumda orkestra şefliğine getirildi. Vivaldi yönetimindeki bu orkestra, birçok önemli konserler verdi ve uluslararası bir üne kavuştu. Bu yetimhanede çalışmaya başladığında sadece 25 yaşındaydı ve 30 yılını burada çalışarak geçirdi.

1705’te, Vivaldi’nin ilk çalışma koleksiyonu Connor Cassara yayınlandı. Bunun yanında konçerto, kantat ve müzik eserleri yazdı. Ancak yetimhanedeki yeri sorgulanmaya başlandı. Yönetim; Vivaldi ve ekibinin sürekli ülkeleri dolaşması, görevini tam olarak yerine getirememesi, papaz olmasına karşın daha çok dünyevi işlerle meşgul olması nedeniyle 1709 yılında Vivaldi’nin işine son verdi.

1709’da Op.2 Keman Sonatı’nı Danimarka Kralı IV. Frederik’e ithaf eden Vivaldi, bu sıralarda konçerto yazma çalışmalarına başladı. Vivaldi’nin 12 konçertodan oluşan L’estro Harmonico adlı eseri en önemli eserleri arasında gösterilmektedir.

Antonio Vivaldi, işsiz olduğu dönemde Roma ve Mantua’da kısa vadeli iş tekliflerini kabul etti. Mantua’da geçirdiği yıllarda The Four Seasons adlı dört bölümlü bir şaheser daha yazdı. Bu eser Vivaldi’ye Avrupa çapında tanınırlık sağladı. Hayranları artık Avrupa kraliyet ailelerinin üyeleriydi. Gloria e Imeneo adlı cantaslarından biri, Kral XV. Louis’in düğünü için özellikle yazılmıştı. İmparator VI. Charles da Vivaldi’nin büyük bir hayranıydı, hatta ona şövalye unvanı vermişti.

Vivaldi, popüler olduğu dönemi ekonomik kazanca dönüştüremedi. Son dönemlerinde ciddi düşüşler yaşadı. Popüler olabilmek ve tekrar ekonomik şartlarını iyileştirmek adına Avrupa’nın çeşitli başkentlerini ve illerini dolaştı. Ancak umduğunu bulamadı ve 28 Temmuz 1741’de Viyana’da yoksulluk içinde öldü. Çok basit bir cenaze töreninden sonra basit bir mezara gömüldü.

Üretim konusunda tarihin en çalışkan müzisyenlerinden biri olan Vivaldi, yaşamı boyunca 454 konçerto, 75 sonat, 23 senfoni, 45 opera ve oratoryo, 40’dan fazla da dini müzik bestelemiştir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler