No menu items!

Antep Fıstığının 8 Önemli Faydası

Tavsiye Yazılar
Antep fıstığı çok besleyicidir, 28 gram (yaklaşık 50 tane) fıstığın besin değeri;
 • Kalori:  159
 • Karbonhidrat:  8 gram
 • Lif:  3 gram
 • Protein:  6 gram
 • Yağ: 13 gram (% 90’ı doymamış yağ)
 • Potasyum: Günlük İhtiyacın (Gİ)% 6’sı  (291 mg)
 • Fosfor: Gİ’nin% 11’i (139 mg)
 • B6 Vitamini: Gİ’nin% 28’i (0.482 mg)
 • Tiamin: Gİ’nin% 21’i (0.247 mg)
 • Manganez: Gİ’nin% 15’i (34 mg)
 • Bakır: Gİ’nin% 41’i

Antep fıstığı, B6 vitamini yönünden zengin gıdalardan oluşur. B6 vitamini, kan molekeri regülasyonu ve kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıyan bir molekül olan hemoglobin oluşumu da dahildir.

Antep fıstığı, sadece hayvan kaynaklarında bulunan bir omega-3 yağ asidi türü olan alfa-linoleik asit (ALA) içerir. Bu sayfada, veganlar ve veganlar,  vücutlarının ihtiyaç duyduğu  omega-3 yağ asit kaynağı olarak tüketilebilirler .

2. Yüksek Antioksidan İçeriğine Sahip 

Antioksidan, bileşik zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan koruyan bir bileşiktir. Hastalıkların riskini etkilemektedir.

Göz sağlığı için çok önemli bir antioksidan olan lutein ve zeaksantin içeriğine sahiptir. Bu antioksidanlar gözleri mavi ışığın ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonun neden olduğu hasardan korumak.

Antep fıstığının ağırlığının yaklaşık% 20’si proteindir. Antep fıstığı bademden sonra ikinci sırada yer alır. Ayrıca, çok yüksek amino asit (protein yapı taşı) oranına sahiptir.

Antep fıstığı içeren amino asitlerin% 2’sini oluşturan L-arginin’dir. L-arginin kan damarlarının genişlemesine ve kan akışına yardımcı olur.

4. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Antep fıstığı, doygunluk hissini artıran ve daha az yemeye yardımcı olan lif ve protein içerir zengindir. Obezitede azalmaya neden olan polifenoller içindir da zengindir.

53 gram Antep fıstığı yiyenler, günde 56 gram simit yiyenlere günlük vücut kitle indeksinde iki katlıdır görüldü.

5. Bağırsak Sağlığı İçin Faydalıdır

Antep fıstığının lif içeriği çok yüksektir. Lif bağırsaklardaki iyi bakteriler tarafından sindirilir ve prebiyotik olarak hareket eder. Bağırsak bakterileri daha sonra lifi fermente eder ve sindirim içindir, kanser ve kalp hastalığı geliştirme riski dahil olmak üzere çeşitli yararları olan kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür. Butirat, bu kısa zincirli yağ asitlerinin belki de en faydalısıdır.

6. Kolesterol ve Kan Basıncını Düşürür

Antep fıstığı, kalp hastalığı çeşitli yollarla azaltılmış. Antioksidan içeriğinin yüksek olmasının yanı sıra, kan kolesterolünü düşürür ve kan basıncını içerir. Bunun kalp hastalığı riskini azaltıyor. Ayrıca yapılan çalışmalarda Antep fıstığının LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü HDL (iyi) kolesterolü iyileştirdiği saptanmıştır. 

Antep fıstığı yüksek yağlı bir besindir, ancak bu yağlar zararlı yağlar değildir. Antep fıstığı toplam 13 gram yağ içerir ancak sadece 2 gram yağ, daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir. Geri kalan yağlar, kalbi koruyan çoklu ve tekli doymamış yağlardır.

7. Kan Damarı Sağlığını Geliştirebilir

Endotel, kan damarlarının iç astarıdır. Endotel disfonksiyonu kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Vazodilasyon, kan damarlarının genişlemesinden. Endotel disfonksiyonu, kan akışını azaltan vazodilatasyon ile karakterize edilir. 

Nitrik oksit , vazodilatasyonda etkili olan bir bileşiktir. Antep fıstığı, vücutta nitrik okside dönüştürülmüş büyük bir amino asit L-argin kaynağıdır. Bu sayfada, Antep fıstığı kan damarı sağlığının gelişmesinde önemli rol oynar.

8. Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olur

Antep fıstığı yüksek karbonhidrat içermesine rağmen, düşük glisemik indekse sahiptir. Bu şekilde kan şekerinin artmasına neden olmaz. Aksine araştırmalar sağlıklı kan şekeri seviyelerini yükselttiğini tespit eder. 

Antep fıstığı lif ve sağlıklı yağlar içeren zengin olmasının yanı sıra, yararlı antioksidanlar, karotenoidler ve fenolikler içerir. Bu menü, beslenme düzeninde Antep fıstığı , kan şekeri altında uzun vadede sağlıklı tutar. 

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler