No menu items!

Andrea Palladio

Tavsiye Yazılar

İtalyan Mimar Andrea Palladio, 30 Kasım 1508’de Venedik, Padua’da doğdu. Matematik, müzik ve felsefe okudu. 16 yaşında Padua’da bir heykeltıraşa çıraklık yaptı. Bina sanatıyla orada tanıştı. Duvarcı ve taşçı topluluğunda çalışmaya başladı. Palladio bu atölyelerde anıt ve dekoratif heykel yapımında ustalaştı.

Palladio’nun içinde bulunduğu ortam hümanist etkiler taşıyordu. Bir şair ve bilgin olarak bu etkinin altında kalması onun için dönüm noktasıydı. Trissino, onu bir şantiyede fark etti ve antik anıtları incelemek için Roma’ya götürdü. Palladio orada eski binaların çizimlerini yapmaya başladı. Roma’nın görünümünü değiştirmek ve iyileştirmek için çok çaba sarf etti. Farklı tasarımlar önerdi. Eski illüstrasyonlara dayanan ancak yeni Roma modelini yaratan bir dizi villa inşa etti. Vicenza şehri Palladio tarafından önerilen tasarım ilkelerine göre tamamen yenilendi. 1554’te Roma’ya son seyahatini yaptı. Antik döneme kadar uzanan ve Roma’da yapılan sanat eserleri hakkında rehber kitap yayınladı. Bir sonraki yıl sanat ve bilimlerin yayılması için Accademia Olimpica adında bir akademi kurdu.

Palladio’nun önemli özelliklerinden biri de binalar için asla pahalı malzeme kullanmamasıydı. Yaptığı çalışmalar çoğunlukla tuğla ve sıvadan oluşuyordu. Palladio’nun çalışmaları sadece güzelliği ile değil, binaların ve dönemin hakim kültürleri arasındaki uyuma olan duyarlılığıyla da ünlendi. Palladio’nun binalarında etik ve fiziksel sembolizm her zaman açıktır. Dönemin sosyal düzeni, bağlamsal unsurları ve kültürel standartları ile paralel bir sanat anlayışını benimserdi.

Palladio, palazzo fikrini yeniden icat etti ve kentsel yapıları geliştirdi. Tasarımları sayesinde binalar daha gösterişli ve kullanışlı hale geldi. Konutlar, villalar ve şehir planlaması ile birlikte Palladio, kiliseleri de restore etti ve oldukça modern olan yeni tasarım konfigürasyonları önerdi. 

Andrea Palladio, 19 Ağustos 1580’de İtalya’nın Vicenza kentinde öldü.

Önceki İçerikAlfred Nobel
Sonraki İçerikAnthony Hopkins
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler