No menu items!

Alfred Nobel

Tavsiye Yazılar

Alfred Bernhard Nobel 21 Ekim 1833’te İsveç’in Stockholm şehrinde doğdu. Alfred, aşırı derecede solgun ve hasta bir çocuktu. Epileptik konvülsiyonlar, bir dizi mide hastalığı ve migren nedeniyle şiddetli baş ağrıları çekiyordu. Alfred’in babası Immanuel, bir mucit ve mühendisti ve kontrplak, batık patlayıcı madeni gibi buluşları vardı.

Alfred, varlıklı bir ailenin üyesi olduğu için özel eğitimler aldı. Kimya ve dil bilimine karşı özel bir ilgisi vardı. On yedi yaşına geldiğinde beş dil konuşabiliyordu. 1850’de eğitim almak için Paris’e gitti. Paris’te nitrogliserin icat eden Ascanio Sobrero ile çalışmaya başladı. Alfred, Fransa’da bir yıl geçirdikten sonra çalışmalarını sürdürmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Orada İsveçli mucit John Ericcson ile çalıştı. Ericcson, iç savaşta kullanılan zırhlı savaş gemilerinin ve vidalı pervanenin mucidiydi. 

İlk İcat: Dinamit

Alfred Nobel kendi nitrogliserinini oluşturmaya çalıştı. 1861’de bu hedefe ulaştı. Ancak temel problem, nitrogliserini güvenli şekilde patlatmaktı. Bu çalışmalar esnasında, nitrogliserinin patlaması sonucu, Alfred’in küçük kardeşi Emil de dahil olmak üzere beş kişi öldü. Alfred yan binada çalışıyordu ve felaketi küçük yaralanmalarla atlattı. Alfred, nitrogliserin üzerinde çalışmaktan vazgeçmedi ve patlayıcıyı daha güvenli hale getirmenin yolunu buldu. Bu icat, Alfred Nobel’in hayal edemeyeceği kadar zengin olmasını sağladı.

1875’te dinamitten daha güvenli bir patlayıcı olan geligniti icat etti. 1860’ların sonlarında Alfred, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi tesis kurdu. Haziran 1866’da ABD’deki ilk nitro şirketi olan United States Blasting Oil Company’yi kurdu.

Ölüm Tacirinin Ölümü!

Alfred’in kardeşi Ludwig 1888’de öldü. Ancak gazeteler vefat edenin Alfred olduğunu açıkladı. Nobel, kendi ölüm ilanını gazetede okuma deneyimini yaşadı. Ancak ilanda yazan şey onu daha fazla şoke etti. Neredeyse her gazete, sözde ölümü sevinçle karşılamıştı. Fransız bir gazetenin ilanında şu cümlelere yer verildi: “Ölüm Tüccarı Öldü. Daha fazla insan öldürmenin yolunu bularak zenginleşen Dr. Alfred Nobel (yaralayıcı) dün öldü.”

Bu ilan Nobel’in yüzüne acı gerçeği çarpmıştı. Hayatının geri kalanında bu itibarı değiştirmek için mücadele etti. Alfred, toplam servetinin yüzde 94’ünü önemli ve faydalı atılımlar yapanlara ödül olarak verilmesi için bağışladı. Vasiyetname beş kategoriyi içeriyordu; fizik, tıp, kimya, edebiyat ve barış. 

Ölümü

1850’li yılların sonlarında Nobel’in sağlık sorunları artmaya başladı. Kalbi zayıf çalışıyordu. Kendi ilacını üretmeye çalıştı. Nitrogliserin dozları uygulamaya başladı. Bu durum hastalığını daha çok artırdı. 10 Aralık 1896’da 63 yaşında öldü. Nobel Ödülleri de beş yıl sonra verilmeye başlandı.

Önceki İçerikAlfred Hitchcock
Sonraki İçerikAndrea Palladio
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler