No menu items!

Alexander Graham Bell

Tavsiye Yazılar

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847’de İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğdu. Bell’in babası Edinburgh Üniversitesi’nde profesördü. Annesi ise sağır olmasına rağmen başarılı bir piyanistti.

Bell, annesinin ve babasının entelektüel birikiminden faydalanarak küçük yaşta piyano öğrendi ve bir şeyler icat etmeye başladı. Bell’in iki kardeşi vardı ancak ikisi de tüberkülozdan öldü.

Bell, 12 yaşındayken buğday tanesinden kabukları hızla çıkarabilen bir cihaz icat etti. 16 yaşında ise konuşma mekaniğini incelemeye başladı. Kraliyet Lisesi ve University of Edinburgh’tan mezun olduktan sonra 1870’de ailesi ile birlikte Kanada’ya taşındı. Ertesi yıl Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti.

1872’de sağırlara konuşmanın öğretildiği Boston’da, Vokal Fizyolojisi ve Konuşma Mekaniği Okulunu açtı. 26 yaşında üniversite diploması olmamasına rağmen Boston Üniversitesi Oratory Okulunda Vokal Fizyolojisi ve Diksiyon Profesörü oldu. Sağır bir öğrenci olan Mabel Hubbard ile 11 Temmuz 1877’de evlendi. Dört çocuğu oldu ancak ikisini kaybetti.  

Telefonun İcadı

1871’de harmonik telgraf üzerinde çalışmaya başlayan Bell, aynı anda birden fazla mesajın iletilmesine izin veren bir cihaz için çalışıyordu. Bu çalışmaların içinde insan sesini teller üzerinden iletmenin bir yolunu bulmayı da hedefliyordu. 1875’te Bell, ortağı Thomas Watson’un yardımıyla elektriği sese dönüştürebilecek basit bir alıcı buldu. Bell, icat üzerinde çalışmalarını sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Bunun sonucunda Watson’u yardıma çağırdı: “Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.” Watson, Bell’in sesini telefondan duydu. Bell, farkında olmadan 10 Mart 1876 günü ilk kez telefon görüşmesi yaptı. Antonio Meucci ve Elisha Gray de dahil olmak üzere diğer bilim insanları da benzer teknoloji üzerinde çalışıyordu. Bu nedenle telefonun icadının kime ait olduğu hususunda tartışmalar yaşanıyor. Ancak Bell, erken hamle yaparak 7 Mart 1876’da telefonun patentini aldı.

Buluşları ve Başarıları

Bell, telefonun yanı sıra yüzlerce proje üzerinde çalıştı ve çeşitli alanlarda patent aldı. Diğer önemli icatlarından bazıları:

  • Metal dedektörü: Bell, başlangıçta bu cihazı suikast sonucu hayatını kaybeden James A. Garfield’ın içindeki mermiyi bulmak için üretti.
  • Photophone (Fotofon): Fotofon, bir ışık demeti üzerinde konuşmanın iletilmesine yardımcı oluyordu.
  • Graphophone (Grafofon): Fonografın geliştirilmiş sürümü olup ses kaydedebilir ve çalabilir.
  • Odyometre: Bu aygıt işitme sorunlarını tespit etmek için kullanıldı.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde Bell, havacılık ve deniz otobüsü icatlarına odaklandı. Dört yüzlü uçurtma ve Gümüş Dart gibi uçan makinelerin geliştirilmesine yardımcı oldu ve o sırada dünyanın en hızlı hidrofilini üretti. 1880’de buluşu nedeniyle Fransız Volta Ödülü’ne layık görüldü. Bu parayla Washington’da Volta Laboratuvarı’nı kurdu. Laboratuvarda iletişim, tıbbi araştırma ve sağırlara konuşma öğretme tekniklerinde çalışarak deneylere devam etti.

Bell, 2 Ağustos 1922’de Kanada’nın Nova Scotia şehrinde, diyabet komplikasyonları nedeniyle 75 yaşında öldü.

Alexander Graham Bell’in Hava Deneyi

 

Önceki İçerikAlbert Einstein
Sonraki İçerikAlfred Hitchcock
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler