Alessandro Volta

Pili icat eden fizikçi, kimyager.

18 Şubat 1745’te İtalya Como’da doğdu. Dört yaşına kadar konuşamayan Volta’nın zihinsel engelli olduğu düşünülüyordu. Ancak kısa süre içerisinde yaşıtlarından çok daha üstün bir seviyeye ulaştı. Küçük yaşından itibaren fizik ve kimya alanına ilgi duyuyordu. 18 yaşındayken ünlü Fransız fizikçi Abbe Antoine Nollet ile yazışıyordu. Mektuplarında elektrik ve yerçekimi kuvvetleri arasında analoji önerdi.

1774’te Krallık Okulu’nun fizik profesörü oldu. Ertesi yıl neredeyse sınırsız miktarda elektrostatik yük üretebilen bir makinenin icadını duyurdu. Elektrofor adındaki bu cihaz sayesinde bilim dünyasında tanındı. 1776-1777’de Volta gazların kimyasını inceledi, metanı keşfetti ve kendi tasarımı olan kapalı bir kapta elektrik kıvılcımı ile gazların tutuşması ile ilgili deneyler tasarladı. 1779’da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu. 1800’de kendi adı verilen elektrik pilini (Volta Pili) keşfetti. İmparator Napolyon onu Paris’e çağırdı ve bilimsel başarıları nedeniyle ödenek bağladı. Ayrıca “İtalya Krallığı kontu” unvanını verdi.

Evlenen ve 3 çocuk sahibi olan Volta’nın 18 yaşında olan oğlunu kaybetmesi neticesinde ciddi sıkıntılar yaşadı. Bilimsel faaliyetlerinde yavaşlama meydana geldi. 1827’de 82 yaşında doğduğu yer Como’da öldü.