Ağır Düzeyde Zihinsel Performans Nedir?

Bazı aileler erken randevu almak için genelde araya hatırlı tanıdıklarını sokarlar. Yine onlardan biri asistanımı arayarak acil randevu almak istediğini söylemiş. (Ağır Düzeyde Zihinsel Performans)

–  Hocam, bugün bir veli aradı, acil randevu istedi, ama ben de bugün olmaz dedim, size selam söyleyerek, sizin evin pencerelerini yapan ustanın kardeşiymiş.

Yaa, demek durum bu kadar önemli, ver bakalım akşam saatlere randevu ustamın kardeşine.

Akşam saatlerinde Mehmet isimli veli gelip, kendini tanıtıp, biraz da pencere ve tamirler üzerine sohbet ettikten sonra sıkıntısını anlatmaya başladı.

–  Hocam, benim 3. sınıfa giden bir yeğenim var, abimin oğlu Erkan. Şu an dersleri çok kötü, öğretmeni bir yıl daha 3. sınıfı okutalım diyor, ama hocam bence bu çocuk, kafalı çocuk, mahallede motoru var, onu tamir edebiliyor ve sürebiliyor. Konu motoru olunca sorun yok ama derslere gelince hiç ilgilenmiyor.

–  Anladım, peki bahsedilen Erkan nerde, neden getirmediniz, bir görmüş olurdum, hem bu çocuğun ailesi neden gelmedi?

–  Hocam, abim ve eşi Türkçe bilmiyor, bizim ailede Kürtçe konuşulur, onun için getirmedim, okula da hep ben giderim zaten, sizinle konuşup öyle getirmek istedim.

–  Konumuz Erkan ise görmem gerek, sonra ne yapacağımıza karar veririz.

Ertesi gün için randevu alarak amca ofisten ayrıldı. Randevu saati geldiğinde bekleme odasında 1 çocuk 2 yetişkin odama girdi. Nihayet Erkan’ı gördüm, Erkan 9 kardeşten 7.si. Sarışın, sevimli, gözleri gülen bir çocuk. Ziyarete amcası ve abisi ile gelmişti.

–  Merhaba Erkan, ben Murat öğretmen, hoş geldin, nasılsın?

İlk değerlendirmede konuşma güçlüğü yaşadığı, özellikle cümle kurmada sorun olduğu, karışık kelimeler kullanarak bir şeyler anlatmaya çalıştığını gözlemledim.

–  Erkan sana oyun odamızı göstermek ve orada etkinlik yapmak istiyorum, gelmek ister misin ?

Kafa salladı ve beraber oyun odasına geçtik.

–  Erkan burası oyun odamız, burada istediğin oyuncak ile oynayabilirsin, hem oyun oynayalım hem sohbet ederiz, ne dersin?

–  Erkan, elindeki köpeğin kaç ayağı var?

–  Üç (uzun uzun düşündükten sonra)

–  Erkan bu kağıda ismini yazar mısın?

Kağıda uzun uzun bakıp karalamaya başladı.

Bu durumlarda uyguladığım, geçerlilik ve güvenilirliği olan bir testim var. Test, ortalama bir çocuk ile 1-1,5 saat arası sürer. Erkan ile başlayıp bitirmemiz 15 dk aldı. Sonuç 25-40 arası IQ ve ağır düzeyde zihinsel performans.

Erkan’ı oyun odasında asistanımla bırakıp, ailenin yanına geçtim, abiden Erkan’nın aile ve okul öyküsünü almak istediğimi söyledim.

–  Erkan‘nın eğitim hayatı hep başarısız idi hocam, okuldaki rehber öğretmen annemi aramıştı, Rehberlik ve Araştırma merkezine gönderdi, orada testler yapıldı ve özel eğitim merkezine gönderdiler. Annemle Erkan tavsiye edilen özel eğitime gittiler fakat annem fenalık geçirmiş orda, benim oğlum bunlar gibi değil, ne işimiz var burada, benim çocuğumda bir şey yok deyip bir daha da gitmediler.

TOKSİK ANNE’ye güzel bir örnek işte;

3 yıl önce fark edilen, MEB’in yaptığı doğru hamlelere rağmen annenin gittiği kurumda fenalık geçirmesi sonucu, tüm çalışmaların durması ve bu kadar yıldan ‘El Neder?’ algısı yüzünden vazgeçilmesi…

–  Bu kadar ısrar ile randevu aldınız, çocuğu getirdiniz, çalıştık, madem öyleyse bu saatten sonra ne dersem yapılacak, en azından bu sözü amca ve abiden almak istiyorum.

Oyun odasındaki çalışmayı ayrıntılı olarak aileye anlattım, artık durmamamız gerektiğini, hızlı bir şekilde çalışmaya başlamamız gerektiğini belirttim. İlk olarak Adana Devlet Hastanesindeki çocuk psikiyatr arkadaşıma yönlendirdim. Doktorumuza çocuğun raporunu ayrıntılı olarak verdim. Hastane ivedilikle ağır zihinsel performans raporu çıkarmak için yardımcı oldu, şu anda Erkan, özel eğitim merkezinde belli gün ve saatlerde çalışmaya devam ediyor, 3 ayda bir de beni ziyarete geliyor. 9 ay gibi kısa bir sürede çok ilerleme kaydettik.

Bir ailenin çocuğu ile ilgili olumsuz bir durumu duyması ve özelikle kabullenmesinin hiç kolay olamadığını bilen biriyim. Ama yetişkinler olarak bu durumları kabul etme sürecini hızlandırıp, çocuğunuzun eğitimine ve ihtiyacı olduğu çalışmalara vakit kaybetmeden başlamak gerekiyor. Kaybolan bir gün bile çocuğun hayatında tamiri güç yıllara sebep olabiliyor. Eğitim ile her çocuk, gelişimini en iyi şekilde tamamlayabilir, yeter ki inanıp bir an önce yola çıkalım…

Uzman Pedagog Murat ACAR

Çukurova Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Eğitim Programlama ve Öğretimi ve Klinik Psikoloji alanlarında yüksek lisans yaptı. Şu anda Adana ve çevre illerde birçok kurum ve kuruluşa danışmanlık yapıp anne-baba eğitimleri vermektedir. Devamını gör...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − thirteen =