No menu items!

Agatha Christie

Tavsiye Yazılar

Agatha Christie, 15 Eylül 1890 tarihinde İngiltere’nin Devon, Torquay şehrinde doğdu. Evde annesi tarafından eğitilen Agatha, resmi eğitim almadı. 16 yaşındayken vokal ve piyano okumak için bir süre Paris’e taşındı. 1914’te Albay Archibald Christie ile evlendi ve I. Dünya Savaşı sırasında hemşirelik yaptı.

Agatha Christie, 1920 yılında ilk kitabı olan “The Mystious Affair in Styles”ı yayınladı. Zengin bir mirasçının öldürülmesini konu alan kitapta Christie’nin ünlü karakteri Belçikalı dedektif Hercule Poirot, ilk kez okuyucularla tanıştı. Siyah bıyıklı ve emekli bir Belçikalı polis olan Poirot, Christie romanlarının çoğunda dedektif olarak yer aldı. 

1926 yılında ise polisiye roman severlerin favori eserleri arasında yer alan “Roger Ackroyd’ın Cinayetini yazdı. Bunun dışında tüm dünyada en çok satanlar arasında yer alan ve birçok dergide seri halinde sunulan 75 roman daha yazdı.

1926 yılında Christie’nin annesi öldü ve kocası boşanma talebinde bulundu. Sıkıntılı zamanlar geçiren Christie bu dönemde uzun bir süre ortadan kayboldu. Arabası Surrey’deki Silent Pool adlı bir gölün yakınında kaputu ve ışıkları açık, eşyalarıysa arabada bulundu. Öldürüldüğüne dair spekülasyonlar yapıldı. Ancak on bir gün sonra kocasının evlenmek istediği kadının adını kullanmak suretiyle bir otelde kaldığı tespit edildi. 1930’da Christie, Arkeolog Sir Max Mallowan ile evlendi. Evlilikten sonraki birkaç ayını Irak ve Suriye’de keşif yaparak geçirdi. Ayrıca Mary Westmacott takma adı ile İlkbaharda Yokluk (1944) adında romantik ve özgün olmayan romanlar yazdı. Hayatının sonlarına doğru demans hastalığı ile uğraştı. 12 Ocak 1976’da öldü.

Christie, suç romanı türünde tüm dünyada istisnasız kabul gördü ve zirveye oturdu. Tarihte en çok satan yazarlardan biri olan Agatha Christie’nin eserleri dünya çapında 2 milyardan fazla sattı. Agatha Christie kariyeri boyunca 90’ın üzerinde Roman, hikaye ve oyun yazdı. En önemli 10 eseri;

1. The Murder of Roger Ackroyd (1926, Roger Ackroyd Cinayeti)
2. Peril at End House (1932, Son Evdeki Tehlike)
3. Murder on the Orient Express (1934, Doğu Ekspresinde Cinayet)
4. The ABC Murders (1935, Cinayet Alfabesi)
5. And Then There Were None (1939, Türkçe baskısı bulunmuyor)
6. Five Little Pigs (1943, On Küçük Zenci)
7. Crooked House (1949, Çarpık Evdeki Cesetler)
8. A Murder is Announced (1950, Cinayet İlanı)
9. Endless Night (1967, Gece Yarısı Cinayeti)
10. Curtain: Poirot’s Last Case (1975, Ve Perde İndi)

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler