No menu items!

Aborjinler

Tavsiye Yazılar

Avrupalıların 1788 yılında Avustralya’ya yerleşmesinden önce bölgede yaşam süren yerli halk. 

Aborjinlerin aslen Güneydoğu Asya (Malezya, Singapur, Brunei, Doğu Timor, Endonezya ve Filipinler) üzerinden Avustralya’ya geldikleri ve en az 45.000-50.000 yıldır burada yaşadıkları düşünülmektedir. Avrupalılar Avustralya’ya ulaştığında kıtada 300.000 ile 1.000.000 arası Aborjin yaşıyordu. 250’den fazla farklı Aborjin dili ve 600 civarı lehçe bulunmaktadır. Aborjin halkının çoğu iki dilli veya çok dilliydi. Baskılar neticesinde bu dil zenginliğinin çoğu kayboldu veya kaybolma aşamasında.

Avrupalı istilası öncesi Aborjinlerin Ulusal kimlik bilinçleri yoktu ve homojen gruplar değillerdi. Kendi içlerinde yüzlerce ulus ya da klandan oluşuyorlardı. (Tıklayınız: Avustralya Hakkında BilinmeyenlerKıtaya gelen Avrupalılar Aborjinler’i kendilerince “ilkel insanlar” olarak değerlendirdiler. Bunun üzerine kıtada soykırım başlattılar. Bu soykırım esnasında Avrupalılar, son derece vahşi yöntemlerle Aborjinler’i katletti. Geriye çok az sayıda Aborjin kaldı. Yaşadıkları yerlerden zorla göç ettirilen Aborjinler, Avustralya nüfusunun yaklaşık %1-3’ünü oluşturmaktadır. Dilleri yasaklanan ve çocukları Avrupalı ailelere zorla verilen Aborjinler, gerek kültürel gerekse insani yönden ağır baskılara maruz kaldılar.

Avustralya’nın ilk sahipleri olan ve binlerce yıl orada yaşayan Aborjinler’in çoğu günümüzde büyük şehirlerde ve kasabalarda yaşamaktadır. Yıllardır sürdürdükleri mücadeleleri sonucunda kültürlerini yok etmeyi amaçlayan yasalar son dönemlerde kaldırılmıştır. Bugünkü politikacılar geçmişte yapılan hataları kabul etmeye başladılar. Yeni hükümetler kabileleri sahiplerine geri vermekte, Aborjin dilinin korunmasına destek olmaktadır. Ancak Aborjinler hala diğer vatandaşlarla aynı konuma sahip olamadılar. 

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler