No menu items!

21.Yüzyılın Dahisi: Elon Musk

Tavsiye Yazılar

“Paypal’dan yola çıkarak şöyle düşündüm; insan geleceğini en çok etkileyen başka hangi problemlere çözüm getirebilirim ve olaya asla ‘nasıl daha iyi para kazanabilirim’ perspektifinden bakmadım.”  

-Elon Musk-

SpaceX, Tesla Motors ve PayPal’ın kurucularından; gerçek dünyanın “Tony Stark’ı, 21. yüzyıla damga vuran mucit ve girişimci Elon Musk‘ı tanıyalım;

Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi.

 • Elon, 10 yaşında IBM tarafından düzenlenen özel bir sınava girerek alınabilecek en yüksek puanlardan birisini alarak bilgisayar programcılığına olan yeteneğini gösterdi.
 • 12 yaşında iken “Blastar” adlı bir video oyunu için kod yazıp, PC and Office Technology adlı bir dergiye 500 dolara sattı.

Sürekli eleştiriye başvurun. Yaptığınız şeyin iyi düşünülmüş bir eleştirisi altın kadar değerlidir.

-Elon Musk-

17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evden ayrıldı. “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” ABD’ye gitmeyi kafasına koymuştu ve ABD’yi: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.” diye nitelendiriyordu.

 • Pennsylvania Üniversitesi’nden Ekonomi lisans diploması ve yine aynı üniversiteden Fizik yan dal diploması aldı.
 • 1995 yılında Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisansa başladı ancak 2 gün sonra yüksek lisansı bıraktı.

Cehennem gibi çalışın. Demek istediğim, her hafta 80 ila 100 saatlik haftalar geçirmelisiniz. Bu başarı şansını artırır. Başka insanlar 40 saatlik bir çalışma haftası geçiriyorlarsa ve siz 100 saatlik çalışma haftası geçiriyorsanız, aynı şeyi yapıyor olsanız bile, onların bir yılda ulaşacağı şeye 4 ay içinde ulaşacağınızı bilirsiniz.

-Elon MUSK-
 • Kardeşi Kimbal Musk ile içerik yayınlama programı Zip2 için çalışmış ve bu yazılımı 1999 yılında 307 milyon dolar ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında AltaVista şirketine sattı.

1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemleri X.com’u kurarak PayPal için ilk temelleri atmış oldu. Paypal 2002 yılında eBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alındı.

 • Çocukluğundan bu yana hayali olan temiz enerji ve uzaya yolculuğu için çalışmalara başlamak adına bu servet başlangıç olacaktı. Nitekim 2002 yılının haziran ayında SpaceX şirketini kurdu.

Elon Benim zihniyetim samurayın ki gibidir. Başarısızlıktan ziyade seppuku yapmayı tercih ederim.

-Elon Musk-
 • Bu şirket uzay taşımacılığı için önemli olan roket teknolojilerine fırlatma araçları üretmeye başladı.
 • 2003 yılında ise elektrikli araç üreten Tesla Motors’u kurdu. Tesla Motors şirketinin ürettiği ilk araba, elektrikli bir spor araba modeli olan Tesla Roadster. Bu araç 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı.

Atacağınız ilk adım yapacağınız şeyin olabilirliğini kanıtlamak. Daha sonra ihtimaller ortaya çıkacaktır.

-Elon Musk-
 • Aynı zamanda SolarCity isimli bir güneş enerjisi şirketine de ortak oldu. Bu şirket ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır.

Dünyanın en önemli kültür, moda ve politika dergisi Vanity Fair, Musk’ı “Dünyanın 1 numaralı ezber bozan adamı” seçti.

 • Google’ın kurucularından Larry Page, Musk hakkında,“Bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa, Elon Musk’a bırakmayı tercih ederim. Adam Mars’a gitmek istiyor; dünyayı değiştirecek” dedi.
 • Dünyanın en önemli iş dünyası dergisi Forbes, 2011 yılında Elon Musk’ı “ABD’nin 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” arasında gösterdi.

Başarısızlık burada bir seçenektir. Eğer işler başarısız olmazsa, yeterince yenilik yapmıyorsunuz demektir.

-Elon Musk-
 • Elon Musk, Tesla Motors ve SpaceX için bazı haftalar, 100 saat çalıştığını açıkladı.
 • Hayır işlerine oldukça fazla önem veren Musk, 2012 yılının Nisan ayında Verme Yemini’ne (The Giving Pledge) katılarak, servetinin önemli bir kısmını hayır işlerine bağışlayacağına dair yemin etti.

Bir problemle uğraştığınız zaman onu gerçekten anladığınız zamandır.

-Elon Musk-
 • Kardeşi Kimbal Musk, çocukluklarına dair olan anıları anlatırken Elon Musk’ın okulda zor zamanlar geçirdiğini, itilip kakıldığını anlattı.
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler